4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Pod grubą warstwą lodu w wodach Antarktydy naukowcy zaobserwowali coś naprawdę niezwykłego

22 Gru 2016
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Kiedy ktoś mówi o życiu morskim na terenach podbiegunowych, zwykle na myśl przychodzą foki, pingwiny, wieloryby i inne charakterystyczne dla tych regionów zwierzęta. Wielu osobom wydaje się, że przy tak niskiej temperaturze wody arktyczne wody nie są najciekawszym z miejsc na świecie. Jeśli również tak myślicie, to jesteście w błędzie. Najlepszym na to dowodem jest zamieszczony poniżej film, dzięki któremu możemy zajrzeć pod grubą warstwę lodu i przekonać się, co tam żyje.

Przedstawiany przez nas dzisiaj projekt jest częścią Australijskiego Programu Antarktycznego. Jak sama nazwa wskazuje, naukowcy z Australii postanowili dowiedzieć się nieco więcej o Antarktydzie. Głównym celem badań jest zmierzenie wpływu zakwaszenia oceanów przez dwutlenek węgla. Jak dobrze wiemy, 1/4 CO2 na świecie pochłaniana jest przez morza i oceany, co zwiększa ich kwasowość. Poziom dwutlenku węgla na świecie stale rośnie, a więc rośnie również kwasowość wód.

W wodach na tamtym obszarze panuje temperatura wynosząca około – 1,5°C przez cały rok, a sama powierzchnia pokryta jest 1,5 metrową warstwą lodu przez 10 miesięcy w roku. Warunki te nie przeszkadzają jednak żyjącym tam pająkom wodnym, rozgwiazdom, gąbkom oraz wielu innym. Razem tworzą one niesamowicie zróżnicowaną biologicznie oraz kolorową i dynamiczną scenerię. Badacze postanowili przyjrzeć się temu wszystkiemu z bliska, dzięki kamerze przyczepionej do zdalnie sterowanego pojazdu. Poniżej możecie podziwiać efekty ich pracy.

Źródło: Business Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze