4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Polacy jako pierwsi w tym roku odkryli supernową!

04 Sty 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Supernowa to ostatnie tchnienie umierającej gwiazdy. Do gwałtownego wybuchu dochodzi wtedy, kiedy ciało niebieskie nie jest dostatecznie duże, aby stać się czarną dziurą. Tak właśnie było w tym przypadku. Do samego wybuchu wprawdzie doszło już 180 milionów lat temu, to jednak dopiero teraz zaobserwowano z Ziemi światło, które powstało w jego wyniku. Jako pierwsza dokonała tego dwójka astronomów amatorów z Polski – Grzegorz Duszanowicz i Michał Żołnowski.

Była godzina 6:25 polskiego czasu, kiedy to fotony pochodzące z wybuchu dotarły na naszą planetę. Grzegorz i Michał mieli takie szczęście, że postanowili właśnie wtedy uruchomić sesję zdjęć w automatycznym obserwatorium – Rantiga – znajdującym się we Włoszech. Michał przebywał wtedy jeszcze na imprezie i wymieniał tylko sms-y z Grzegorzem, a całą akcję Panowie potraktowali pół żartem. Na pewno nie spodziewali się, że przyniesie ona takie skutki.

Sama gwiazda znajduje się tuż obok galaktyki NGC 5374 w konstelacji Panny – jakieś 180 milionów lat świetlnych od Ziemi. Polacy musieli działać szybko i zgłosić swoje odkrycie gdzie trzeba. Jako, że było to pierwsze tego typu zjawisko zaobserwowane w tym roku, ta konkretna supernowa otrzymała oznaczenie  2017A. Warto również zaznaczyć, że duet w postaci Grzegorza i Michała mają na swoim koncie już trzy odkryte supernowe i kilka innych ciekawych obserwacji.

Jeśli chcecie dowiedzieć się nieco więcej na temat samego zjawiska, jakim jest supernowa, to odsyłamy Was do jednego z naszych tekstów, w którym szczegółowo wszystko wyjaśniliśmy.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: TVN

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze