4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Polscy naukowcy rozwikłali przyczynę śmierci Fryderyka Chopina

02 Lis 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Wokół postaci Fryderyka Chopina skrywa się całkiem sporo tajemnic. Najbardziej intrygująca jest jednak bezpośrednia przyczyna jego śmierci. Teorii w tej kwestii jest dosyć sporo. W końcu sam Chopin chorował przynajmniej na kilka przewlekłych chorób, po których powikłania w tamtych czasach mogły być śmiertelne. Co jednak w rzeczywistości spotkało wielkiego artystę? Wielu naukowców próbuje dociec prawdy. Wśród nich byli również eksperci z naszego własnego podwórka, a konkretnie z Zakładu Genetyki Molekularnej i Klinicznej Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Dokonali oni szczegółowych oględzin słoja z sercem Chopina, który znajduje się w Bazylice św. Krzyża w Warszawie. Ich publikacją zamieszczoną na łamach dziennika „The American Journal of Medicine” zainteresowało się prestiżowe naukowe czasopismo zza wielkiej wody – Nature. Według ekspertów teoria przedstawiona przez polskich naukowców może być własnie tą właściwą. Zdaniem Polaków problemem były powikłania po gruźlicy, czyli zapalenie osierdzia.

Chopin zmarł dosyć wcześnie – nawet jak na tamte czasy. Miał zaledwie 39 lat, a zszedł z tego świata w 1849 roku w Paryżu. Chorował jednak niemal w każdym momencie swojego życia. Jego długoletnia miłość żartobliwie mówiła, że Chopin „zdrowie utracił już w kołysce”. Jako przykład drugiej poważnej i przewlekłej choroby można podać ot choćby mukowiscydozę, z którą również zmagał się artysta.

Oględzin serca dokonano w 2014 roku, kiedy to władze wydały odpowiednie zgody, umożliwiające wydobycie serca ze słoja. Niestety kolejna taka okazja ma przypaść dopiero za 50 lat. Do tego czasu niestety nie uzyskamy żadnych nowych informacji.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Nature

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze