4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Polscy naukowcy wynaleźli ciecz twardszą od stali!

10 Mar 2015
TECHNOLOGIA
autor: Marcin Kabziński

Zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex w Łodzi opracował ciecz, która natychmiast twardnieje pod wpływem uderzenia. Wynalazek może znaleźć zastosowanie m.in. w kamizelkach kuloodpornych.

Jak dla PAP mówi dr hab. Marcin H. Struszczyk: „W tym przypadku używamy nie np. włókna, jak do tej pory, ale specjalnie opracowane ciecze, które pod wpływem uderzenia zmieniają swoją konsystencję, swoją lepkość i stają się twarde”.

Materiały aktualnie stosowane w kamizelkach kuloodpornych są bardzo sztywne i mało elastyczne, przez co cierpi komfort ich noszenia oraz brak ochrony w pewnych miejscach – m.in. w okolicach zgięcia stawów kolanowego i łokciowego. W przypadku kamizelek obecnej generacji, z racji na brak elastyczności materiału, z którego są wytwarzane, odsłonięta jest również szyja.

Pomysł twardniejącej cieczy został opracowany w ramach projektu „Inteligentne pancerze pasywne z zastosowaniem cieczy reologicznych ze strukturami nano”. „W przypadku podkładki antyugięciowej wprowadzenie takiej cieczy reologicznej do wnętrza kompozytu elastomerowego powoduje chwilowe zmniejszenie deformacji osłony balistycznej przy tzw. niepenetrującym ostrzale” – mówi dyrektor ds. naukowych w Instytucie Moratex, dr hab. Marcin H. Struszczyk.

Jak wyjaśniają naukowcy – w momencie ostrzału i kontaktu pocisku z osłoną zawsze dochodzi do jej ugięcia. Dzisiejsze normy dopuszczają ugięcie do 4 centymetrów, co w przypadku uderzenia pocisku w rejon serca może oznaczać bezpośredni kontakt materiału chroniącego z narządami wewnętrznymi osoby ochranianej. Taka sytuacja grozi urazem, w niektórych przypadkach nawet śmiertelnym. W przypadku wynalazku Polaków takie zdarzenie nie powinno mieć miejsca.

„Wprowadzając nową ciecz staraliśmy się uzyskać efekt maksymalnej absorpcji energii uderzenia, tak aby zmniejszyć chwilową deformację osłony. Udało się nam to zrobić w 70 proc., czyli nie będzie to już 4 cm ugięcia, a zaledwie 1 cm. W ten sposób udało się zmniejszyć ewentualne ryzyko uszkodzenia organów wewnętrznych” – mówi dyrektor naukowy Morateksu.

Wynalazek polskich naukowców ma mieć zastosowanie wszędzie tam, gdzie ważna jest maksymalne rozproszenie energii. Wszystko wskazuje na to, że glównym miejscem jego zastosowania mogą być właśnie kamizelki kuloodporne, a także odzież sportowa, czy chociażby zderzaki stosowane w pociągach.

Źródło: PAP

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze