4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Polska herbata ma działanie halucynogenne? Czesi właśnie wycofują ją ze sklepów

06 Sty 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Firma Mokate produkuje herbatę Loyd. W swoim asortymencie posiadają również smak żurawinowy. Nie puszcza jednak swoich produktów tylko na rodzimy rynek. Jest ona obecna m.in. również w Czechach. No właśnie. Czeska Państwowa Inspekcja Rolno-Spożywcza doszła do wniosku, że ta niegroźna ziołowa herbatka może mieć działanie halucynogenne. Skąd te wnioski? Znaleziono w niej bowiem 206 mikrogramów atropiny na kilogram oraz 31,7 mikrogramów skopolaminy na kilogram. Zdaniem ekspertów taka dawka może wywoływać u ludzi halucynacje.

Klienci są niezwykle rozczarowani, że tak lubiany przez nich produkt został wycofany ze sprzedaży. Cała partia herbaty ziołowej Loyd o smaku żurawinowym musiała jednak zostać usunięta ze sklepów po tym, jak okazało się, że powoduje ona niepożądane skutki uboczne

– tłumaczy rzeczniczka prasowa sieci sklepów Albert, Barbora Vanko.

Klienci którzy już zakupili herbatę, mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy – oczywiście na podstawie paragonu. Czy jednak takie dawki podanych powyżej substancji rzeczywiście mogą wywołać „haj”? Teoretycznie tak, praktycznie raczej nie. Oczywiście zależy to od wielu czynników, takich jak indywidualne predyspozycje, czy masa ciała, jednak i  tak jest to bardzo mało prawdopodobne. Inspektorat dodaje również, że skopolamina zaliczana jest do substancji, które mogą wywołać depresję.

Skopolamina może być okryta złą sławą również przez swoją przeszłość. W czasach komunizmu podawana była więźniom politycznym przed przesłuchaniami. Eksperci twierdzą też, że duże dawki atropiny mogą wywołać agresję. Czesi twierdzą też, że producent może zostać ukarany za wprowadzanie do sprzedaży substancji zakazanych. Czy tak się jednak stanie? Czas pokaże, choć to raczej mało prawdopodobne.

Źródło: Novinky.cz

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze