4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Polska już wkrótce może zrezygnować ze zmiany czasu

14 Wrz 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Zapewne doskonale zdajecie sobie z tego sprawę, że w Polsce dwa razy w roku „przestawiamy zegarki”. Niebawem ma nastąpić przejście się na czas zimowy, a na wiosnę znów mielibyśmy przejść na czas letni. W październiku każdy cieszy się nico bardziej ze zmiany czasu, ponieważ „śpimy godzinę dłużej”. Niestety w marcu sytuacja nie wygląda już tak kolorowo, ponieważ wtedy przestawiamy zegarki tak, że „śpimy godzinę krócej”.

Zmianę czasu po raz pierwszy wprowadzili u siebie Niemcy w 1919 roku w Polsce pojawiła się ona dopiero za czasów PRLu i trwa do dzisiaj. Z punktu widzenia historii chodziło o lepsze wykorzystanie światła słonecznego. W skrócie mieliśmy mieć po prostu „dłuższy dzień” zarówno w lecie, jak i w zimie. Jak poinformowała Rzeczpospolita partia PSL miała złożyć w sejmie projekt ustawy, który znosi zmianę czasu. Czy to jednak jest w ogóle wykonalne?

Jeśli nowe prawo miałoby wejść w życie, to w październiku nie przestawialibyśmy już zegarków, tylko cały czas funkcjonowalibyśmy według czasu letniego. Eksperci twierdzą, że zmiany te prawdopodobnie jednak nie wejdą w życie, ponieważ zmiana czasu obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Już rok temu rząd beaty Szydło wyszedł z podobną inicjatywą, jednak wszelkie starania spełzły na niczym.

Cała sprawa – póki co – stoi jednak pod znakiem zapytania.

Źródło: Rzeczpostpolita

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze