4675 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Posiadanie dzieci może być „zaraźliwe”

06 maja 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Badania pokazują, że posiadanie dzieci przez przyjaciół, zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia dziecka w przyszłości – dlaczego pierworodne dziecko jest zazwyczaj bardziej inteligentne niż pozostałe rodzeństwo? Młode kobiety, których przyjaciółki w latach licealnych urodziły dziecko, są bardziej skłonne do ich naśladowania. Efekt ten został zaobserwowany u amerykańskich kobiet, które planowały ciążę, natomiast posiadanie przyjaciółek, które zbyt wcześnie urodziły dziecko w okresie dorastania, nie wpłynęło na pojawienie się niechcianych ciąż u innych kobiet w przyszłości.

Autorki badań – Nicoletta Balbo, badaczka z Carlo F. Dondena z Centrum Badań Społecznych z Uniwersytetu Bocconi we Włoszech oraz Nicola Barban, socjolog z Uniwersytetu w Groningen w Holandii wyjaśniły, że celowo ustanowiły przedmiotem badań przyjaciół szkolnych, ponieważ w okresie dorosłości ludzie dobierają przyjaciół na podstawie wspólnych przyjaciół, planów na przyszłość i rodziny.

Połowa kobiet podejmuje decyzję o macierzyństwie pod wpływem przyjaciół

Badania trwały kilka lat. Badaczki przeprowadzały wywiady powtarzane przez kilka lat na tej samej grupie kobiet. Łącznie przebadano 1170 kobiet, spośród których 820 stało się rodzicami podczas trwania badania. Około połowa ciąż była zaplanowana, a pół niezamierzona. Średni wiek kobiet, które zdecydowały się na dziecko wynosił 27 lat. Naukowcy odkryli, że wśród kobiet, które zdecydowały się na macierzyństwo, ich przyjaciółka wcześniej zaszła w ciążę.

Te rzeczy decydują o tym, czy ludzie będą mieli dzieci

Zdaniem Balbo, istnieją trzy mechanizmy, które mogą mieć wpływ na to, że pod wpływem przyjaciół zwiększa się prawdopodobieństwo posiadania dziecka. Pierwszym z nich jest wpływ społeczny pod wpływem, którego człowiek porównuje się do przyjaciół. Obracanie się w kręgu przyjaciół, którzy mają dzieci sprawia, że człowiek czuje presję podporządkowania się do stanu rodzicielskiego.

Drugi mechanizm wyjaśnia nauka społeczna. Przyjaciele to ważne źródło uczenia się, dlatego obserwacja przyjaciół, jak odnajdują się w roli rodziców sprawia, że ludzie dorośli są bardziej skłonni po podjęcia ryzyka wypełniania roli rodziców.

Trzeci mechanizm wpisany jest w naturalną skłonność do analizowania przez człowieka kosztów i strat. Podzielenie się obserwacjami, problemami związanymi z macierzyństwem oraz swoimi obawami z innymi mamami, zmniejsza ryzyko strachu przed nieznanym i brakiem wsparcia. Ponadto, funkcjonowanie bezdzietnego małżeństwa w grupie osób, którzy zostali rodzicami, może prowadzić do ich izolacji.

Przebywanie z dziećmi zwiększa prawdopodobieństwo ciąży

Podczas formułowania wniosków, badaczki przeanalizowały również inne wyniki badań z zakresu planowania ciąży i rodziny w USA. Zdaniem Laury Bernardi z Uniwersytetu w Lozannie, zajmującej się wpływem sieci społecznych na decyzję o zajściu w ciążę, jedną z ważnych przyczyn wzrostu prawdopodobieństwa posiadania dzieci przez osoby dorosłe, jest sam fakt obcowania z dziećmi przyjaciół i wchodzenie z nimi w interakcję.

Laura Bernardi nie brała udziału w badaniu, jednak jej wcześniejsze obserwacje stanowią ważny element uzupełniający nowych badań i pozwalają na lepsze potwierdzenie ich prawdziwości.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Nydailynews

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze