4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Prawdopodobnie całe swoje życie myłeś dłonie w niewłaściwy sposób! Oto dlaczego

20 Wrz 2015
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Ostatnio na łamach naszego portalu mogliście poczytać nieco o tym, dlaczego nie powinniśmy używać mydła antybakteryjnego. Tym razem będziemy jednak o czymś innym, a mianowicie o myciu rąk. Wiedza, jak poprawnie myć swoje dłonie jest bardzo ważna. W ten sposób przenosimy większość bakterii i umieszczamy je wszędzie, gdzie tylko się da – na przedmiotach codziennego użytku, w komunikacji miejskiej, w swoich ustach i na swojej twarzy. Większość osób mocno bagatelizuje te kwestie, jednak jest ona bardzo ważna, ponieważ tego typu bakterie mogą spowodować osłabienie naszej odporności, chorobę, a nawet śmierć.

Jeden gram ludzkich fekaliów może zawierać aż trylion różnych wirusów, bakterii i zarazków. Niedawne badania dowodzą, że zaledwie 5% z nas myje dłonie odpowiednio długo i w odpowiednich miejscach, 23% w ogóle nie używa mydła, a 10% w ogóle nie myje swoich rąk wcale. Oznacza to bardzo dużo różnych zarazków. Jak więc robić to prawidłowo?

Po pierwsze powinniśmy robić to co najmniej 20 sekund, a mało kto robi to tak długo. Ważną kwestią jest także skupienie się na odpowiednich miejscach. Większość ludzi myje dłonie raczej na ich „grzbiecie”, czyli po prostu po zewnętrznej stronie, albo bardziej się na nich  skupia – tutaj popełniają błąd, ponieważ najważniejszymi częściami do mycia są nasze palce oraz wewnętrzna część dłoni. W końcu to palce są takimi „ambasadorami naszych dłoni”, to one robią pierwszy kontakt ze wszystkim.

Ważną kwestią jest również unikanie używania suszarki do rąk. Mokre, czy wilgotne dłonie znacznie lepiej przenoszą i bakterie, niż dłonie suche. Z dmuchawami jest ten problem, że nie dosuszają naszych rąk do końca, bo nikomu się nie chce na ogół sterczeć 5 minut przy suszarce i czekać. Dlatego naukowcy polecają używanie ręczników papierowych. Naukowcy nie polecają także używania wrzątku, ponieważ aby osiągnąć temperaturę zdolną do zabicia bakterii, musielibyśmy się mocno poparzyć. Mamy nadzieję, że zaczniecie myć swoje dłonie w sposób prawidłowy.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: ScienceAlert

 

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze