4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Prezydent podpisał ustawę – marihuana trafi do polskich aptek za jakieś 3 miesiące

21 Lip 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jeszcze wielki szał związany z planem wprowadzenia do polskich aptek leków z marihuany? Po wielu latach, wielu bojach i wielu pacjentach, którzy musieli korzystać z marihuany z szemranego źródła, aby ulżyć sobie w cierpieniu, w końcu mamy porozumienie. Ustawa przeszła już przez Sejm, przez Senat i została podpisana przez Prezydenta RP. Niestety nie jest to tym, czym z założenia miało być, jednak lepsze to niż nic. Jak na nasz kraj to i tak bardzo dużo.

O co jednak chodzi? Posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie chcieli zgodzić się na to, aby marihuana mogła być uprawiana przez samych pacjentów. Zdaniem posłów kontrolowanie czegoś takiego byłoby zbyt trudne, a samo prawo byłoby nadużywane. Niestety nie będzie też krajowych upraw, które byłyby znacznie tańsze. Zamiast tego susz będzie sprowadzany z zagranicy. Skąd i w jakich cenach? Plotki na ten temat krążyły jakiś czas temu po sieci. Nie jesteśmy niestety w stanie zagwarantować w 100% ich prawdziwości.

Co jednak oznacza to dla samych zainteresowanych, czyli pacjentów? W myśl nowych przepisów mają mieć oni ułatwiony dostęp do bezpiecznej terapii w leczeniu objawów niektórych chorób. Wśród nich znalazły się dolegliwości takie jak: przewlekły ból, nudności i wymioty wywołane chemioterapią, spastyczność w stwardnieniu rozsianym oraz lekooporna padaczka.

Oczywiście do aptek nie będzie trafiała sama marihuana, lecz tylko leki wyrabiane na jej bazie. Sam susz będzie sprowadzany – jak wspomnieliśmy już wcześniej – gdzieś z zagranicy. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało również, że będzie obserwowało cały proces. Sprawdzą oni m.in. zapotrzebowanie na susz i to, czy ustawa w obecnej formie w ogóle się sprawdza. Nie wykluczają też jej nowelizacji w przyszłości. Jest więc nadzieja.

Źródło: Money.pl

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze