4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Przejście huraganu Irma sprawiło, że z tymi wyspami stało się coś naprawdę niezwykłego i przerażającego

13 Wrz 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Huragan Irma zasiał ogromne spustoszenie wszędzie tam, gdzie przebiegała trasa jego przejścia. O jego sile mogliście już przekonać się przeglądając jeden z naszych poprzednich wpisów, w którym pewien meteorolog próbował zmierzyć siłę wiatru. Niestety wiał on tak mocno, że mężczyzna nie był w stanie nawet utrzymać się na nogach. Huragan dał się we znaki nie tylko człowiekowi i temu, co stworzył lecz także temu co stworzyła sama natura. Połamane drzewa, zniszczone lasy, tysiące kilometrów terenów zielonych zrównanych z ziemią. Najlepiej można było przekonać się o tym przeglądając zdjęcia satelitarne.

NASA udostępniła całą serię fotografii wykonanych przez satelitę Landsat 8. Możemy na nich oglądać te same wyspy nieco przed i tuż po przejściu przez nie huraganu. W ostatnim czasie Irma najbardziej spustoszyła Barbudę, Anguillę, Brytyjskie Wyspy Dziewicze oraz Kubę. Na niektórych z nich zabudowania zostały zniszczone nawet w 90%. Nie tylko jednak stąd wynika różnica widoczna na zdjęciu. Przecież wyspy z zielonych zrobiły się nagle brązowe. Czy huragan wyrwał całą roślinność? Nie do końca.

Eksperci tłumaczą, że faktycznie większość drzew została połamana lub całkowicie wyrwana przez wiatr osiągający prędkość nawet 300 km/h, jednak zmiana kolorów to wynik oddziaływania również soli. Na trasie huraganu słona woda wdarła się głęboko na ląd sprawiając, że liście roślin po prostu uschły i zrobiły się brązowe. Efekty możecie zobaczyć sami.

Źródło: Forbes

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze