4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FIZYKA

Przywitajcie się z najmniejszym „bałwanem” na całym świecie – to absolutny rekordzista

24 Gru 2016
FIZYKA
autor: Bartek Faryna

Na ogół już tak jest, że posiadanie czegoś najmniejszego na świecie, wcale nie jest powodem do dumy. Tak na pewno nie myśleli badacze z Western University’s Nanofabrication Facility w Ontario, Kanada. Zdjęcie które widzicie poniżej, zostało umieszczone na ich stronie w serwisie Tumblr. Przedstawia ono najmniejszego „bałwana” na świecie. Oczywiście nasz mały ludek tylko kształtem przypomina prawdziwego bałwana, ponieważ nie jest zrobiony ze śniegu.

Jego wysokość wynosi 2,7 mikrona (0,0027 milimetra). Całość wykonana jest z trzech malutkich kulek krzemionkowych (ang. silica sphere). Średnica każdej z nich – jak łatwo obliczyć – wynosi 0,9 mikrona. Dla porównania grubość ludzkiego włosa wynosi aż 75 mikronów. Jeśli więc położylibyśmy taki włos obok naszego bałwana, to wydawałby się on prawdziwym gigantem.

W tej chwili jest to prawdziwy rekordzista. Pobił on poprzedniego, którego wysokość wynosiła 10 mikronów. Został on stworzony w roku 2009 dokładnie z tych samych materiałów. Warto również wspomnieć, że rączki bałwana zostały wykonane z malutkich kawałków platyny, a oczy oraz usta zostały zrobione za pomocą wiązki jonów.

content-1482496978-tumblr-oiaevanzcl1sig0jto2-1280

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze