4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Psycholog postanowił potraktować bohaterów „Gry o Tron”, jakby byli jego pacjentami – to diagnoza, jaką postawił

26 Lip 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Gra o Tron to serial, o którym mówi się dużo, mówi się głośno i mówi się z wypiekami na twarzy. Nic zresztą dziwnego. Saga autorstwa Georga R.R. Martina sama w sobie jest naprawdę dobra, a przeniesienie jej na ekrany telewizorów było naprawdę świetnym posunięciem. Pierwszy odcinek siódmego sezonu mamy już za sobą. Opinie na jego temat są różne – jednym się podobał, inni twierdzili, że strasznie „przynudzał”. Oczywiście pojawiło się w nim sporo starych bohaterów, o których nie będziemy wspominać, żeby nie „spoilerować” Wam odcinka. Przejdziemy więc do sedna dzisiejszego tematu.

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Joeffrey zachowuje się tak a nie inaczej? Dlaczego Ramsay Bolton jest tak – delikatnie mówiąc – niemiły? Albo skąd w Theonie Greyjoyu to uwielbienie do swojego kata i prześladowcy? Dr. Kirk Honda – licencjonowany psycholog prowadzący poradnię dla małżeństw – często zadawał sobie podobne pytania. Postanowił więc potraktować poszczególnych bohaterów tak, jakby byli jego pacjentami i wystawić im diagnozę.

Ramsay Bolton: sadyzm seksualny, sadyzm, antyspołeczne zaburzenie osobowości/psychopatia

Oto jedna z najbardziej barwnych postaci całego serialu. Jedni go nienawidzą, drudzy też go nienawidzą. Jednak w tej nienawiści czasem kryje się nutka słabości do jego charakteru. Szalony, jednak konsekwentnie dążący do celu. Świetny strateg, kiepski partner, fatalny przyjaciel. Oczywiście Ramsay był sadystą – i to nie tylko na tle seksualnym. Uwielbiał zadawać ból i sprawiało mu to przyjemność.

Honda z pełnym przekonaniem twierdzi, że Ramsay jest jedną z najbardziej problematycznych postaci w serii. Psychopatia (lub antyspołeczne zaburzenie osobowości) jest ściśle powiązane z sadyzmem oraz z sadyzmem seksualnym. Zdaniem psychologa jego zachowanie wzięło się ciężkiego dzieciństwa, odrzucenia przez ojca oraz spuścizny po ojcu – w biologicznym sensie, część zaburzeń Ramsay odziedziczył po swoim ojcu.

Joffrey Baratheon: zaburzenia zachowania, sadyzm

Honda twierdzi, że Joffrey cierpi na specyficzną formę sadyzmu, którą nazwał sadyzmem tyranicznym. Nietrudno to zauważyć w jego zachowaniu. Joffrey bardzo często nadużywał swojej władzy, aby w ten sposób znęcać się nad swoimi bliskimi i nad osobami, które po prostu sobie na to pozwalały. Jednakże psycholog nie chciał przyklejać zbyt wiele łatek młodemu królowi, ponieważ jego osobowość jeszcze w pełni się nie ukształtowała. Zrzuca więc większość „minusów” jego osobowości na zaburzenia zachowania.

Większość jego problemów wzięła się ze sposobu wychowania. Srogie traktowanie przez ojca, zdystansowana matka, trauma związana z konfliktem rodziców, alkohol obecny w rodzinie i ciągle słyszane słowa „jesteś najlepszy” ze strony matki.

Cersei Lannister: antyspołeczne zaburzenie osobowości/psychopatia

Cersei to najtrudniejsza do zdiagnozowania postać z całej serii. Wszystko ze względu na jej wysoką pozycję w patriarchalnym społeczeństwie. Cersei całe życie była marginalizowana, poniewierana przez męża i przez ojca kiedy była młodsza i otoczona przez władzę, której pożądała. Jej psychopatia może więc być wynikiem okoliczności i kultury a nie samej osobowości. W przeciwieństwie do Joffreya i Ramsaya antyspołeczne zachowania Cersei były instrumentem pozwalającym osiągać jej zamierzone cele.

Cersei ma również poważne problemy z alkoholem – nie odbijają się one jednak na jej zdrowiu fizycznym. Prawdopodobnie pije, aby radzić sobie ze swoimi problemami psychicznymi.

Sandor Clegane: zespół stresu pourazowego

Wszyscy chyba znają historię Ogara. W dzieciństwie był on maltretowany przez swojego starszego brata Gregora (Górę). Zespół stresu pourazowego wziął się u niego z pewnego zdarzenia w dzieciństwie, kiedy to jego brat poważnie poparzył mu połowę twarzy. W opisie książkowym wygląda to jeszcze gorzej niż w serialu. Niektórzy mogą uważać Ogara za psychopatę. Jednak Honda zauważa u niego sporo „przejawów normalności”, takich jak empatia czy wyrzuty sumienia.

Theon Greyjoy: syndrom sztokholmski

Honda uważa, że doświadczenia Theona są podobne do tych, którymi charakteryzują się molestowani małżonkowie. Stał się on pokorny i uległy, aby ratować swoje życie. Stracił też swoją tożsamość, co było wynikiem przeżytej traumy. Utrata tożsamości ma też spory związek z tym, jak traktował go jego ojciec oraz siostra. Oczekiwali oni od niego, aby ten był kimś, kim w ogóle się nie czuł. Miał być bezwzględny i bezlitosny, miał być „żelaznym człowiekiem”. Jednak Theon wychował się u Starków, którzy nie wpajali mu ideałów ludzi z wysp.

Skoro już jesteśmy przy dolegliwościach i Grze o Tron, to może chcecie też dowiedzieć się, dlaczego Hodor wciąż powtarzał „Hodor”. Tak, było to wynikiem pewnej choroby.

Źródło: Business Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze