4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Robak przekształcił się w kosmosie w… dwugłowego stwora!

19 Cze 2017
KOSMOS
autor: Anna Borkowska

Naukowcy z Tufts University w USA postanowili zbadać, jak mikrograwitacja (nieważkość) wpływa na zdolności regeneracyjnych płazińców – jak mikrograwitacja wpływa na organizm astronautów? W ramach eksperymentu, zespół badawczy wysłał na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) kilkanaście bezkręgowców. Po pobycie w przestrzeni kosmicznej, u jednego z robaków, któremu odcięto fragment ciała, wyrosły dwie głowy.

Badacze wysłali w kosmos 15 płazińców, które zostały przetransportowane na ISS 10 stycznia 2015 w statku kosmicznym Dragon. Robakom zostały usunięte głowy i ogony, po czym spędziły one pięć tygodni w warunkach mikrograwitacji i słabego pola magnetycznego. Naukowcy badali bezkręgowce przez 20 miesięcy po ich powrocie z ISS. Stworzenia porównano z grupą kontrolną płazińców, które pozostały na Ziemi. Okazało się, że u jednego z robaków utworzyła się druga głowa, co jest bardzo rzadkie. W tym przypadku, ponowne usunięcie głów, doprowadziło do ich odnowienia się.

Naukowcy podkreślają również, że po pobycie w warunkach kosmicznych, u płazińca wykryto zmiany w zachowaniu oraz w składzie jego mikroflory.

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Regeneration”.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Gizmodo

Zdjęcia: Gizmodo

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze