4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Robił zdjęcia nieznajomym w metrze, aby później odszukać ich w sieci. Wyniki eksperymentu przerażają

18 Gru 2016
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak dobrze strzeżone są informacje, które udostępniacie o sobie w sieci? Dla wielu osób nie jest to nic ważnego, i chętnie dzielą się oni wszystkim na swój temat na portalach społecznościowych. Czy dobrze robią? Oczywiście że nie. W obecnych czasach technologia poszła już tak bardzo na przód, że nie ma najmniejszego problemu, aby znaleźć nas tylko i wyłącznie dzięki przypadkowemu zdjęciu cykniętemu w autobusie. Doskonale sprawę naświetlił pewien Rosjanin, który zdecydował się przeprowadzić mały eksperyment.

W projekcie zatytułowanym „Your face is big data” Egor Tsvetkov – student Rodchenko Art School – zdecydował się przekonać o czymś, co nurtowało go od dawna. Na początku zebrał więc kolekcję zdjęć 100 różnych osób, których sfotografował z ukrycia w metrze. Następnie użył on aplikacji do rozpoznawania twarzy – FindFace – aby wytropić ich wszystkich na rosyjskim portalu społecznościowym VK.

face-recognition-photography-your-face-is-big-data-egor-tsvetkov-4-584e749524451__880

Rezultat? 60-70% trafionych wyników. Większość namierzonych osób była w wieku od 18 do 35 lat. Twórca projektu twierdzi, że znacznie ciężej było namierzyć osoby starsze. Oczywiście na tym się nie skończyło. Tsvetkov chciał także przekonać się, jak wiele informacji na temat danej osoby będzie w stanie zgromadzić. Okazało się, że całkiem sporo. Biorąc szczególnie pod uwagę fakt, że każdą z tych osób widział na żywo zaledwie przez kilka minut i z nikim nie zamienił ani słowa.

tsvetkov_04

Celem całego projektu było pokazanie, jak dzisiejsza technologia – albo raczej korzystanie z niej – uniemożliwia zachowanie prywatności. Zdaniem Egora w takich barwach maluje się nasza przyszłość. Czy się komuś to podoba czy też nie, Tsvetkov ma sporo racji, co zresztą udowodnił.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: PCworld

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze