4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Rosnąca torbiel spłaszczyła pół mózgu 27-latka!

12 Cze 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Lekarze ze szpitala Metro Health Hospital w Wyoming (USA) odkryli w mózgu 27-letniego mężczyzny olbrzymią torbiel pajęczynówkową, która spłaszczyła prawą półkulę jego mózgu – zobaczcie model 3D, który naśladuje ludzki mózg. Niezwykłą historię pacjenta opublikowano w czasopiśmie „The New England Journal of Medicine”. 

Torbiele pajęczynówkowe to łagodne guzy mózgu wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym – bezbarwną cieczą znajdującą się w mózgu i rdzeniu kręgowym. Z reguły nie dają one objawów, jeśli nie osiągają dużych rozmiarów. Leczenie torbieli pajęczynówki uzależnione jest od lokalizacji i wielkości. Torbiel pajęczynówki zwykle wymaga obserwacji, jeśli jest bardzo duża lub narasta, albo powoduje objawy neurologiczne.

Zanim pacjent udał się do lekarza, cierpiał na częste bóle głowy i miał ataki padaczkowe. 27-latek przeszedł badanie rezonansem magnetycznym, które wykazało, że wielkość guza to 12,3×16,5×7,9 cm. Jego wzrost spowodował przemieszczenie płata skroniowego i przyśrodkowej struktury mózgu. Zdaniem ekspertów, takie torbiele pajęczynówkowe są bardzo rzadkie.

Lekarze otworzyli czaszkę pacjenta, jak również nacięli guza i odprowadzili z niego ciecz. Jednak, po zabiegu okazało się, że rozmiar guza nie zmienił się.

„Wykonaliśmy kraniotomię. Jest to procedura, w trakcie której podczas zabiegu usuwa się niewielką część czaszki, aby umożliwić odprowadzenie płynu i złagodzenie ciśnienia. Dalsze obrazowanie wykazało, że rozmiar torbieli w rzeczywistości nie zmienił się. Pacjent nadal cierpi na bóle głowy i walczy z napadami padaczkowymi”

– poinformowali lekarze.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Iflscience

Zdjęcie: Iflscience

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze