4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Rozwiązano jedną z największych zagadek! Po co narwalom te ogromne „rogi”? Zobaczcie to na wideo

18 maja 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Kojarzycie na pewno czym są narwale. Narwal – a konkretnie narwal jednozębny – to gatunek ssaka z rodziny narwalowatych. Żyją one głównie w wodach arktycznych, a ich cechą charakterystyczną jest pojedynczy długi kieł wyrastający z lewej strony górnej szczęki. U samców może on osiągać długość nawet 3 metrów i jest spiralnie zakręcony. Samice mają nieco bardziej krótkie, bardziej płaskie oraz gładkie kły. Naukowcy od lat głowili się nad tym, do czego właściwie tym ssakom owe kły służą.

Oczywiście było sporo domysłów w tej kwestii. Jedni uważali, że kły służą tym zwierzętom do nawigacji; inni sądzili, że raczej do walki o terytorium z innymi samcami; a jeszcze inni uważali, że długość kłów świadczy o rozmiarach narządów płciowych i zdolnościach reprodukcyjnych. Wszystko to pasowało oczywiście, jednak niektórzy twierdzili dodatkowo, że musi być coś jeszcze. W końcu ten niezwykły kieł wygląda raczej, jak broń – musi więc pomagać także w polowaniach.

W końcu udało się znaleźć niezbite dowody na to, że kły rzeczywiście pomagają w polowaniu. Jednym z przysmaków narwali są dorsze arktyczne. Na poniższych wideo – zarejestrowanym na terytorium Kanady Północnej – możecie zobaczyć te niezwykłe morskie ssaki w akcji.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze