4737 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Ryby w Wielkiej Brytanii zaczęły masowo zmieniać płeć

09 Lip 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Temat płci poruszaliśmy na łamach naszego portalu już niejednokrotnie. Nie tak dawno pisaliśmy dla Was o pierwszym dziecku bez płci, którego rodzic chce, aby nie szufladkować go jako chłopca czy dziewczynki, lecz aby dziecko samo mogło zadecydować kiedy już podrośnie. Dzisiaj znów poruszymy ten temat, lecz tym razem przyjrzymy się nieco lepiej, jak dokładnie wygląda to u ryb zamieszkujących brytyjskie rzeki. Podobno dzieje się tam coś bardzo niepokojącego. Można to zaobserwować wśród samców – aż 1/5 wszystkich przebadanych przedstawicieli tej „brzydszej płci”, jest teraz interseksualna.

Przyczyna? Badacze z University of Exeter są zdania, że obwiniać można przede wszystkim pigułki antykoncepcyjne. Używa ich bardzo wiele kobiet. Do tego należy dodać fakt, że spora ich część po prostu spuszcza w toalecie niezużyte pigułki. Wszystko to trafia do rzek na terenie całego kraju, w których żyją ryby, o których dzisiaj mowa. Najbardziej popularne pigułki antykoncepcyjne zawierają hormony takie jak estrogen i progesteron. Często jednak ich ilość jest zdecydowanie zbyt duża. Kończy się to więc w ten sposób, że nadmiar hormonów wydalany jest dodatkowo wraz z moczem. Zdaniem ekspertów winę ponoszą również inne substancje, które możemy znaleźć w kosmetykach, środkach czyszczących czy tworzywach sztucznych – możemy wymienić aż 200 różnych tego typu substancji różnego pochodzenia.

Co się jednak dokładnie dzieje z owymi sfeminizowanymi samcami? Część z nich jest mniej agresywna, jeśli chodzi o konkurowanie z innymi samcami o samicę; u części z nich zaobserwowano wyraźny spadek jakości spermy; z kolei w przypadku ostatniej części – tej najbardziej intrygującej – samce zaczęły składać jaja. W konsekwencji ryby te są mniej zdolne do reprodukcji. Egzemplarze przeznaczone do badań wyłowiono z 50 różnych miejsc rozsianych po całej Wielkiej Brytanii.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze