4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Rzadki orangutan-albinos uratowany z rąk porywaczy

09 maja 2017
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

Grupa ratownicza z Borneo Orangutan Survival Foundation uratowała ostatnio z rąk mieszkańców niewielkiej wsi w indonezyjskiej części wyspy Borneo, niezwykle rzadkiego orangutana-albinosa. Zwierzę przez 2 dni było przetrzymywane w klatce i najprawdopodobniej miało trafić na sprzedaż. Chore i odwodnione, z zakrwawionym nosem, trafiło w końcu w ręce ratowników. Ich zdaniem, zanim małpa z powrotem trafi na wolność, może minąć nawet kilka miesięcy.

Grupa dowiedziała się o 5-letniej samicy orangutana od policji z Kapuas Hulu, która także uczestniczyła w akcji ratowniczej.

Oto fragment oficjalnego oświadczenia Borneo Orangutan Survival Foundation (BOSF) w tej sprawie:

„Wstępne badania lekarskie przeprowadzone przez zespół medyczny stwierdziły, że jest to samica orangutana albinosa: jej włosy, oczy i kolor skóry są bledsze niż normalnie i jest ona wrażliwa na światło. Będziemy ją nadal obserwować i przeprowadzać rutynowe testy zdrowotne. Była ona przetrzymywana przez mieszkańców przez dwa dni i nadal wykazuje dzikie zachowania, co oznacza, że ​​jest duża szansa, że wkrótce będzie mogła z powrotem być uwolniona do jej naturalnego środowiska”.

Na opublikowanych w sieci zdjęciach widzimy orangutana z zaschniętą wokół nosa krwią, która, zdaniem badaczy, jest wynikiem urazu, do jakiego doszło w trakcie przechwytywania małpy, gdy próbowała ona oprzeć się działaniu mieszkańców niewielkiej wsi Tanggirang.

W rozmowie z AFP, rzecznik Borneo Orangutan Survival Foundation (BOSF), Nico Hermanu powiedział, że jest to pierwszy raz w 25-letniej historii organizacji, kiedy grupa ma pod swoją opieką orangutana-albinosa. Zwykle orangutany z Borneo mają czerwonawo-brązowy kolor.

„Orangutany są rzadkie, a orangutany-albinosy są jeszcze rzadsze”

– powiedział Hermanu.

Zdaniem pracowników zakładu, musi minąć co najmniej miesiąc, zanim małpa ponownie trafi na wolność. Zwierzę jest obecnie zbyt słabe fizycznie, aby mogło zostać wypuszczone. Orangutan ma robaki i cierpi z powodu ciężkiego odwodnienia.

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (International Union for Conservation of Nature), ten gatunek małpy jest obecnie „krytycznie zagrożony” i znajduje się dosłownie „o krok” od wymarcia.

Na Borneo istnieje szacunkowo 100 tysięcy orangutanów, z prawie 300 tysięcy orangutanów, które żyły tu jeszcze pół wieku temu. Szacuje się, że w 2025 roku będzie ich już tylko 47 tysięcy. Utrata siedlisk jest główną przyczyną spadku liczebności tego gatunku.

Co ciekawe, odkrycie tej rzadkiej małpy może oznaczać, że w regionie tym, w stanie dzikim występują również inne orangutany-albinosy.

„Muszą być jeszcze jakieś orangutany żyjące w lasach, od których ten orangutan-albinos odziedziczył swoją chorobę, ponieważ jest ona genetyczna”

– powiedział w rozmowie z „Jakarta Post”, szef Borneo Orangutan Survival Foundation (BOSF), Jamartin Sihite.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Gizmodo, Phys

Zdjęcia: Gizmodo

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze