4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Rzeka we Francji zmieniła kolor na czerwony – jakie siły stały za tym wydarzeniem?

03 Lip 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Być może czytaliście kiedyś biblijną Księgę Wyjścia, lub chociaż słyszeliście o legendarnych plagach, które nawiedziły Egipt. Według opisów miały one przekonać panującego wówczas faraona, aby ten zgodził się na opuszczenie Egiptu przez Izraelitów. Pierwszą plagą, jaka nawiedziła mocarstwo, była zamiana wód we wszystkich rzekach (w tym także i w Nilu) w krew. Woda zabarwiła się na czerwono, co spowodowało ogromną panikę wśród ludności. W ostatnich dniach coś podobnego miało miejsce we Francji. Woda rzeki Gardon również zmieniła swój kolor na czerwony.

Woda dosłownie z dnia na dzień stała się czerwona. Wywołało to ogromny niepokój wśród lokalnych rybaków, kajakarzy oraz samych mieszkańców tamtej okolicy. Na szczęście nie była to jedna z plag, która miała nawiedzić ten kraj. Była to po prostu część naukowego eksperymentu. Naukowcy chcieli dokładnie zbadać bieg rzeki. Dzięki zabarwieniu wody dużo łatwiej śledzić jej przepływ oraz sprawdzić, czy nie wpływa np. do podziemnych jaskiń. Do zabarwienia wody użyto sulforodaminy – czyli nietoksycznego, rozpuszczalnego w wodzie fluorescencyjnego barwnika, który znika w ciągu 72 godzin.


Wydarzenie to wywołało sporo zamieszania w internecie. Ludzie masowo dzielili się zdjęciami czerwonej rzeki i snuli różne teorie. Nie było to jednak niczym wyjątkowym. Tylko w zeszłym roku grupa ekologów zabarwiła wodę w niektórych rzekach we Francji na zielono, aby zwrócić uwagę lokalnych władz na problem zanieczyszczenia.


Źródło: TV SUD – Twitter

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze