4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Są tylko dwa takie miejsca na świecie, a jedno z nich w Polsce! Mamy się czym pochwalić

08 Paź 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, lecz w Polsce mamy pewne wyjątkowe miejsce, które jest ogromną rzadkością na skalę światową. Mowa tutaj o skrzyżowaniu rzek Wełny i Nielby, które znajduje się w Wągrowcu w Wielkopolsce. Wody obydwu rzek przecinają się ze sobą pod kątem prostym, a mimo to nie mieszają się. Jest to ewenement na skalę światową. Wprawdzie wygląda pięknie i pięknie to wszystko brzmi, to jednak nie jest to zjawisko naturalne. Powstało ono za sprawą prac melioracyjnych z lat 30-tych XIX w. wykonywanych przez żyjących tam cystersów.

Owe prace miały na celu powstrzymanie wylewania rzek. Był to wtedy ogromny problem, ponieważ zarówno Wełna jak i Nielba regularnie zalewały całą okolicę w trakcie obfitych opadów deszczu. Przeprowadzone prace melioracyjne miały również na celu umożliwienie spiętrzenia wody na Wełnie tak, aby okoliczny młyn wciąż mógł funkcjonować w trakcie suszy. Zainstalowano więc betonowy jaz, który sprawia, że wody rzek wprawiane są w ruch wirowy, przez co możliwe jest oddzielenie jednego strumienia od drugiego. W trakcie całego procesu miesza się jedynie znikoma część wody – jakieś 10 do 15%.

Ludzie często błędnie zwą to zjawisko bifurkacją. Nie jest to jednak poprawna nazwa. Bifurkacja polega na rozwidleniu się rzeki na dwa lub więcej ramion, które następnie wpadają do różnych dorzeczy. Znanym przykładem bifurkacji jest bifurkacja rzeki Casiquiare w Ameryce Południowej. W Polsce zjawisko to występuje m.in. na Obrze, dopływie Warty, ma jednak charakter sztuczny, wskutek czego część wody płynie do Obrzycy (dopływu Odry).

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze