4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Skąd się bierze tzw. światełko w tunelu?

31 Gru 2016
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Widzenie „światełka w tunelu” to częste doświadczenie u osób, które przeżyły śmierć kliniczną. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że znaleźli jego naukowe wyjaśnienie.

Profesorowie z University of Michigan odkryli wytłumaczenie zjawiska towarzyszącego śmierci klinicznej (tzw. near-death experiences). Z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the National Academy of Sciences” wynika, że za taki stan może odpowiadać nadaktywność naszego mózgu na 30 sekund po zatrzymaniu akcji serca.

W ramach eksperymentu, badacze znieczulili i poddali indukowanemu zatrzymaniu krążenia, dziewięć szczurów laboratoryjnych. W ciągu pierwszych 30 sekund po zatrzymaniu pracy serca, u wszystkich szczurów odnotowano silny wzrost aktywności mózgu, który wskazywał na wysokie pobudzenie psychiczne.

„Byliśmy zaskoczeni wysokim poziomem aktywności mózgu szczurów”

– powiedział starszy autor badania George Mashour, profesor anestezjologii i neurochirurgii na Uniwersytecie w Michigan.

„W rzeczywistości, gdy znajdujemy się na granicy śmierci, wiele znanych elektrycznych zapisów świadomości znajduje się w fazie czuwania, co sugeruje, że mózg jest w stanie dobrze zorganizowanej aktywności elektrycznej w czasie wczesnego stadium śmierci klinicznej”

– dodał Mashour.

Podobne wyniki dotyczące aktywności mózgu zanotowano u szczurów, które zostały uduszone.

„Badanie to pokazuje, że redukcja tlenu lub tlenu i glukozy podczas zatrzymania akcji serca, może stymulować aktywność mózgu, która jest charakterystyczna dla świadomego przetwarzania”

– powiedziała główna autorka badania, Jimo Borjigin.

Badania te stanowią pierwsze naukowe podstawy do dalszego analizowania doświadczeń z pogranicza śmierci, zgłaszanych przez osoby, które przeżyły zawał serca. Około 20% osób, które doznały ataku serca, przyznaje się do tego, że miało wizje, które powszechnie są określane przez lekarzy, jako „doświadczenia związane ze śmiercią kliniczną”.

Borjigin ma nadzieję, że najnowsze badania jej zespołu, będą stanowiły podstawę do przyszłych badań dotyczących ludzkich doświadczeń psychicznych zachodzących w mózgu umierającego, w tym widzenia jasnego światła w tunelu podczas zatrzymania akcji serca.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Ibtimes

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze