4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Słońce stopniowo spowalnia swój obrót, a naukowcy w końcu ustalili, dlaczego się tak dzieje

17 Gru 2016
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Jeden pełny obrót wokół własnej osi zajmuje naszej Gwieździe Centralnej około miesiąca. Jednak jakieś 20 lat temu naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia. Zewnętrzna warstwa Słońca – około 5% całości – obraca się zdecydowanie wolniej niż całą jego reszta. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy nie mieli pojęcia. Teraz jednak natrafili na ślad, który może pomóc im w rozwiązaniu tej zagadki.

Badacze są zdania, że to samo co „ogrzewa Ziemię”, sprawia również, że Słońce stopniowo spowalnia swój obrót wokół własnej osi. Nie kręci się ono bowiem, jak solidna skała – dla przykładu jak Ziemia – lecz jest to nieco bardziej skomplikowane. Poszczególne warstwy Słońca mogą obracać się z różną prędkością – w zależności od tego, jak daleko znajdują się od jądra gwiazdy. Więc Słońce na biegunach może obracać się z nieco inną prędkością niż na swoim równiku. To jednak wiedzieliśmy już od dłuższego czasu. Tajemnicą był fakt, dlaczego tak się dzieje.

Aby to odkryć naukowcy przyjrzeli się danym gromadzonym przez satelitę Solar Dynamics Observatory – należącą do NASA – która obserwowała Słońce od 2010 roku. Dzięki temu zauważono, że w przypadku naszej Gwiazdy zachodzi efekt podobny do tego zwanego efektem Poyntinga-Robertsona. Jest to proces, w wyniku którego promieniowanie słoneczne sprawia, że pył orbitujący wokół gwiazdy traci swój moment pędu i stopniowo zwalnia.

Ten sam efekt może być odpowiedzialny za spowalnianie zewnętrznej warstwy Słońca. Coś takiego równie dobrze może zachodzić w przypadku każdej innej gwiazdy w całym Wszechświecie. W tym miejscu rodzi się jednak pytanie, jak owe spowolnienie obrotów na powierzchni Słońca wpływa na pole magnetyczne naszej Gwiazdy – bo na pewno jakoś wpływa – co z kolei ma bezpośredni wpływ na naszą planetę.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze