4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Słownik PWN uzupełniony m.in. o hasła: Janusz, Grażyna, Seba czy Sztos – zobaczcie ich definicje

11 maja 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Języki – w tym także i nasz, polski – ulegają ciągłym zmianom. Dodawane są wciąż nowe słowa, często czerpane garściami z innych języków i spolszczane; wiele słów odchodzi również do lamusa, ponieważ nie są one już używane na co dzień. Przecież jeszcze w latach 80-tych w Polsce mało kto znał takie słowa, jak: Internet, e-mail czy strona www. Dziś natomiast nie są one obce nawet osobom starszym. Tak więc język ciągle się zmienia i ewoluuje. Zmieniać się musi także i słownik języka polskiego.

Wszystkie te nowe definicje powstały przy okazji organizacji konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2016. Był on organizowany po raz pierwszy. Poprzedzał go jednak organizowany od 6 lat plebiscyt na słowo roku. W jego młodzieżowej wersji głosowało ponad 3 000 osób. Któremu ze słów przypadło miejsce pierwsze? Przekonajcie się sami. Pozwolimy sobie w tym miejscu zacytować treść pochodzącą ze strony sjp:

„Najwięcej głosów (ponad 180) padło na słowo SZTOS, na drugim miejscu jest rodzina wyrazów utworzona od czasowników OGARNĄĆ/OGARNIAĆ (SIĘ), w tym OGAR i NIEOGAR (ponad 120 głosów). Na trzecim miejscu z 60 głosami są ex aequo: BEKA (BECZKA, BEKOWY), MASAKRA (MASAKRACJA, MASAKRYCZNY) i powitanie GITARA SIEMA. Kolejne słowa, na które padło od 20 do 40 głosów to: YOLO (you only live once), MEGA, LOL (lots of laugh), PRZYPAŁ, RAK (RAKOWY), SPOKO, ROZKMINIĆ (ROZKMINIAĆ, ROZKMINA), KAPPA, HAJS, XD (emotikon), PROPS (PROPSOWAĆ).”

No więc mamy te wszystkie nowe definicje. Co według ekspertów oznacza słowo sztos? Sztos to po prostu: „coś fajnego, niesamowitego, fantastycznego”. Do każdej definicji swoje uwagi dopisali także eksperci: Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego i Paweł Sobolewski z miejski.pl.

Obiecaliśmy jednak w tytule wpisu, że wyjaśnimy czym jest Janusz, Grażyna oraz Seba. Sprawdźmy więc Janusza:

Sformułowanie określające prymitywne zachowanie; „Janusz” najczęściej wyobrażany jest jako mężczyzna w średnim wieku, z wąsem, ubranym w biały podkoszulek, czarną, skórzaną kurtkę oraz koniecznie białe skarpetki i sandały, trzymający reklamówkę z dyskontu – jednakże każdy tym Januszem może być; ukazuje małomiasteczkowość, ignorancję oraz święte przekonanie, że „ja wiem lepiej”

Jeśli chodzi o wyjaśnienie pozostałych dwóch słów, to z pomocą przychodzi tuta Pan Paweł Sobolewski:

Janusz, Grażyna i Sebastian, to imiona, które w ostatnich latach skupiły na sobie liczne stereotypy. Janusz to mężczyzna w średnim wieku, otyły, z wąsami, którego ulubioną rozrywką jest oglądanie telewizji i picie piwa. Grażyna to nie grzesząca inteligencją, lubująca się w zakupach i plotkach życiowa partnerka Janusza. Ich syn Sebastian kiedyś byłby nazwany dresem, a dziś jest po prostu Sebą lub Sebixem. Ogolony na łyso lub z bardzo krótkimi włosami jest osiedlowym cwaniakiem, który czasem zagra w piłkę. Rodzina taka skupia na sobie główne negatywne cechy Polaków, które sami zauważamy i których najbardziej się wstydzimy. Tak jak kiedyś telewizyjna rodzina Kiepskich, tak teraz Janusz z rodziną są źródłem żartów i drwin.

Jeśli chcecie zapoznać się z definicjami wszystkich słów biorących udział w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2016, to zapraszamy Was do odwiedzenia strony Słownika Języka Polskiego Polskiego Wydawnictwa Naukowego.

Źródło: sjp pwn

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze