4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Smog jest jeszcze bardziej niebezpieczny dla ludzi posiadających pewien konkretny typ krwi

19 Lis 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Ostatnimi czasy sporo znów w Polsce mówi się o smogu i jego działaniu na ludzki organizm. Od pewnego czasu ten temat wraca każdej zimy. Nic zresztą dziwnego. W największych miastach w Polsce i ich okolicach, normy przyjęte przez Unię Europejską przekroczone są czasem kilkaset procent, a władze mają to po prostu gdzieś. Weźmy na przykład taki Kraków – niby walczy się ze „złym powietrzem”, sporo się o tym mówi, a jednocześnie wydaje się zgody na budowanie kolejnych osiedli w miejscach, przez które przebiegają tzw. „korytarze powietrze” wietrzące miasto. Oczywiście zanieczyszczenia powietrza mają zgubny wpływ na ludzkie zdrowie – tu nie ma żadnych wątpliwości – czy jednak zdawaliście sobie sprawę z tego, że na jednych działa to wszystko jeszcze gorzej niż na innych?

Nowe badania sugerują, że pewien wariant genu ABO – który znajduje się tylko u posiadaczy grup krwi A, B oraz AB – może powodować zwiększoną podatność na szkodliwe działanie substancji zanieczyszczających powietrze. Zespół przeanalizował dane pochodzące od pacjentów z lat od 1993 do 2007 roku. W ten sposób udało się połączyć pojawianie się tzw. ostrych zespołów wieńcowych, u pewnej grupy pacjentów, wystawionych szczególnie na działanie pyłów zawieszonych PM 2,5.

Po bardziej szczegółowej analizie danych, badacze doszli do wniosku, że tym co łączy wszystkie osoby wystawiona na działanie zanieczyszczeń, u których pojawiają się pewne specyficzne schorzenia związane z pracą serca, jest jeden specyficzny wariant genu ABO, zwany rs687289. Wychodzi więc na to, że najbezpieczniej mogą czuć się posiadacze grup krwi 0 (zero), u których ów wariant genu nie występuje.

Jeśli macie grupę krwi 0, to wstrzymajcie się od świętowania jeszcze przez chwilę, różnice te nie są bowiem aż tak wielkie. W tym wszystkim chodzi o to, że im więcej pyłów zawieszonych PM 2,5 w powietrzu, tym ryzyko bardziej wzrasta u posiadaczy grup krwi A, B oraz AB. Na każde dodatkowe 10 mikrogramów pyłów na metr sześcienny powietrza, ryzyko wystąpienia ostrych zespołów wieńcowych u posiadaczy grup krwi A, B oraz AB wzrasta o 25%, podczas gdy u posiadaczy grup krwi 0 owo ryzyko wzrasta jedynie o 10%.

Różnica nie wydaje się być więc aż tak wielka, jednak kiedy spojrzymy na ilość pyłów zawieszonych PM 2,5 w powietrzu w naszym kraju, to robi się już bardzo nieprzyjemnie.

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze