4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Spróbuj wpisać w Google grafice hasło happy white american child, a zdziwisz się, jakie wyniki pokaże wyszukiwarka

19 Sie 2017
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

Ostatnimi czasy w internecie sporą popularność zdobywa pewna krótka instrukcja postępowania. Jeśli będziecie podążać za jej wytycznymi krok po kroku, to możecie się nieźle zdziwić. O co jednak w ogóle chodzi? Zacznijmy może od początku. Wejdźcie sobie w wyszukiwarkę Google w sekcję „grafika”. Następnie wpiszcie jedno z następujących haseł (koniecznie w języku angielskim). Możecie swobodnie wybierać spośród kilku z nich. My jednak podamy tylko te, które mogą wzbudzać najwięcej kontrowersji. Mamy więc: happy white american child (szczęśliwe białe amerykańskie dziecko), white couple (biała para), european history people (postacie historyczne europy) czy white man and white woman (biały mężczyzna i biała kobieta).

W dzisiejszym wyczulonym na wszystko społeczeństwie wiele osób zapewne stwierdzi, że hasła te brzmią rasistowsko. Co jednak jeśli ktoś pracuje „w internecie” i potrzebuje konkretnych zdjęć ze stocka. Musi więc wpisać w wyszukiwarkę konkretne hasło. Potrzebuję zdjęć białej kobiety z dzieckiem, a więc takie hasło wpisuję. Firma Google niestety namieszała coś z algorytmem wyszukiwania. Wyniki naszych poszukiwań mogą więc w ogóle nie odpowiadać naszym oczekiwaniom. Zobaczcie zresztą sami. Poniżej podamy kilka przykładów, które wyszukaliśmy na własną rękę.

Happy white american child

European history people

White couple

White man and white woman

Wiele osób jest zdania, że jest to przejaw „inżynierii społecznej” i w ten sposób Google stara się „pisać historię na nowo”. Jak jest w rzeczywistości? Tego niestety nie wiemy, ponieważ korporacja nie odniosła się do całej sprawy w żaden sposób (stan na 17.08). Czy jednak rzeczywiście biali ludzie stali się takimi rasistami i mają tak wiele pretensji do czarnych ludzi, że trzeba sięgać po tak dziwne metody „ocieplania wizerunku”? Wydaje nam się, że raczej nie – a na pewno nie zaszły jakieś wielkie zmiany na tym polu w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Przecież jeszcze nie tak dawno temu algorytm działał prawidłowo.

Oczywiście może to również być zwykły błąd – pomyłki przecież zdarzają się każdemu. Sprawa została już jednak odpowiednio nagłośniona, a Google wciąż nic z tym nie robi. Wygląda to więc na celowe działanie.

W tej chwili niestety jest wiele pytań, a nie ma tak wielu odpowiedzi. Nie będziemy więc dłużej gdybać, tylko po prostu na tym zakończymy. Mamy nadzieję, że cała sprawa się wkrótce wyjaśni. Tymczasem zapraszamy was do tej małej zabawy. Poniżej znajdziecie całą listę haseł, w przypadku których rezultaty wyszukiwania mogą budzić pewne wątpliwości.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: wMeritum

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze