4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

„Środek dnia zmienił się w noc”! Nietypowe zjawisko nawiedziło wczoraj Polskę – co to było?

31 maja 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Jeśli jesteście mieszkańcami Wielkopolski, Kujaw lub Ziemi Łódzkiej, to mogliście wczoraj (30.05) doświadczyć czegoś bardzo nietypowego. Świadkowie zdarzenia opisują to słowami: „środek dnia zmienił się na chwilę w noc”. Cóż to jednak mogło być? Była to burza piaskowa. Wprawdzie obecność tego typu zjawisk kojarzona jest raczej z obszarami pustynnymi, to jednak przy odpowiednich warunkach burza piaskowa może pojawić się nawet u nas w kraju. Wszystkiemu winne są dające się we znaki upały, których chyba wszyscy mogliśmy doświadczyć w ostatnich dniach, oraz mocny wiatr.

Na skutek wysokich temperatur oraz wielodniowego braku opadów powierzchnia ziemi w niektórych miejscach bardzo mocno wyschła. Doszło więc do intensywnej erozji gleby. Wierzchnia warstwa ziemi na łąkach i polach zamieniła się w pył. Pech chciał, że wczoraj podążająca z zachodu strefa chmur burzowych utworzyła swego rodzaju wał szkwałowy na swym czole. Prędkość wiatru, towarzyszącego tej chmurze szelfowej, miejscami dochodziła nawet do 70 km/h.

Piasek i pył został więc uniesiony z pół i rzucony nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej. Na swej drodze napotkał m.in. fragment drogi krajowej nr 1 na wysokości Bełchatowa, skąd pochodzi zamieszczone przez nas poniżej nagranie. Dzień dosłownie zamienił się w noc, a widoczność była zerowa. Na szczęście kierowcy zachowali się bardzo odpowiedzialnie i mocno zredukowali prędkość swoich pojazdów na te kilka chwil.

Źródło: Twoja PogodaMarcin Włodarczyk – YouTube

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze