4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

„Super-banan” poprawi życie milionów ludzi w Afryce?

19 maja 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Naukowcy z The Queensland University of Technology (QUT) w Australii, opracowali projekt zmodyfikowanego genetycznie banana, który ma poprawić życie milionów ludzi w Afryce – wiecie, jak powinno się jeść banany?

Nowy typ banana przejdzie już wkrótce pierwszą próbę na ludziach. Badacze chcą sprawdzić, jak witamina A wpłynie na poprawę wyników ich zdrowia. „Super-banan” zostanie wzbogacony nie tylko o witaminę A, ale również o beta-karoten i początkowo ma trafić do mieszkańców Ugandy. Naukowcy liczą, że dzięki ich odkryciu uda się poprawić jakość życia biednych mieszkańców Afryki, którzy ciepią z powodu niedożywienia i chorób.

„Banany zostały wysłane do Stanów Zjednoczonych, gdzie przejdą 6-tygodniowe testy mające sprawdzić, jak wpłyną na poziom witaminy A u ludzi. Dobra nauka może poprawić jakoś życia wielu osób, poprzez wzbogacenie roślin ciętych, takich jak banany z Ugandy, o duże ilości prowitaminy A i zapewnienie biednym populacjom odżywczej i satysfakcjonującej żywności”

– powiedział kierownik projektu, profesor James Dale.

Projekt, za który odpowiada The Queensland University of Technology (QUT), otrzymał wsparcie „Bill and Melinda Gates Foundation”.

„Wiemy, że nasza nauka przynosi wymierne korzyści. Wykonaliśmy wszystkie niezbędne próby, geny zostały zaaplikowane do bananów, a następnie owoce zostały wyhodowane w QUT”

– powiedział Dale.

Profesor dodał w rozmowie z Highland or East African, że gotowane banany są podstawowym pożywieniem przygotowywanym w Afryce Wschodniej, ale ich główną wadą jest to, że mają niski poziom mikroelementów, w szczególności pro-witaminy A i żelaza.

„Skutki niedoboru witaminy A są tragiczne. Około 650-700 tysięcy dzieci umiera rocznie na całym świecie z powodu niedoboru witaminy A. Kolejne 300 tysięcy zapada na ślepotę”

– dodał Dale.

Naukowcy twierdzą, że wzbogacenie bananów o wysokie dawki witaminy A, było najlepszym sposobem na złagodzenie tego problemu.

Jak tylko genetycznie zmodyfikowane banany zostaną zatwierdzone do uprawy komercyjnej, ta sama technologia może zostać rozszerzona o inne afrykańskie kraje: Rwandę, Demokratyczną Republikę Konga, Kenię i Tanzanię.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Seeker

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze