4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Synowie starszych ojców są bardziej inteligentni?

22 Cze 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Jak wykazały badania przeprowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, synowie bardziej dojrzałych wiekowo ojców, często wyrastają na tzw. geeków – osoby bardzo inteligentne oraz mające dużo ciekawych pomysłów i zainteresowań – czy ojcowie troszczą się o swoje córki bardziej niż o synów?

Badacze przeanalizowali dane dotyczące 15 tys. brytyjskich bliźniaków. Wszyscy z nich przeszli niewerbalne testy na inteligencję, testy na zdolność do skupienia swojej uwagi na obiektach oraz mające zbadać poziom ich „oderwania” społecznego. Następnie, dla każdego dziecka obliczono jego „index geeka”.

Analiza wykazała, że w przypadku dzieci, których ojcowie mieli poniżej 25 lat, „indeks geeka” wynosił 39,6. W przypadku dzieci ojców w wieku 35-44 lata – 41 a dla ojców starszych niż 50 lat – wskaźnik ten wzrastał do 47. Co ciekawe, zależność tę zaobserwowano tylko u chłopców.

„Wiek matek nie miał żadnego wpływu na charakter córek”

– twierdzą badacze.

Naukowcy sugerują, że zjawisko to może być związane z mutacjami w genach starszych ojców oraz z faktem, że mężczyźni, którzy długo pozostawali kawalerami, nabyli z czasem cech „maniaków”, które przekazali swoim synom.

Jeden z naukowców powiedział, że tendencja do opóźnionego rodzicielstwa może oznaczać, że zmierzamy w kierunku „społeczeństwa geniuszy”, które będzie w stanie rozwiązywać wiele problemów współczesnego świata.

Wcześniejsze badania wykazały, że starsza sperma jest bardziej podatna na błędy genetyczne a dzieci, które z niej powstały, są bardziej narażone na rozwój autyzmu i schizofrenii.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „Translational Psychiatry”.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: BBC

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze