4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Szczepienia przeciwko odrze uratowały ponad 20 milionów ludzkich istnień od roku 2000

14 Lis 2016
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Według nowego raportu od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szczepienie przeciwko odrze w latach 2000 – 2015 uratowało aż 20,3 mln ludzkich istnień. Jest to niesamowite osiągnięcie. Dzięki szczepionkom dziś już nawet nie pamiętamy, jak bardzo niebezpieczna potrafi być ta choroba. Niestety nie w każdym regionie jest tak samo, jak u nas. Z powodu odry wciąż umiera 400 dzieci każdego dnia na całym świecie.

Aby dowiedzieć się, jaki wpływ miały szczepionki na ilość zachorowań oraz śmierci z powodu choroby, WHO postanowiło porównać aktualne dane do tych z okresu przed rokiem 2000. Dzięki temu wiemy, że w latach 2000 – 2015 zachorowalność na odrę spadła o 75%, a ilość przypadków śmiertelnych choroby spadła o 79%.

Niestety ostatnie doniesienia – m.in. z Kalifornii oraz z Niemczech – pokazują, że przed nami wciąż jeszcze długa droga. Wykryto tam bowiem poważne ogniska choroby, a wiele przypadków  zachorowań kończyło się po prostu śmiercią dziecka. W tym miejscu warto spojrzeć wstecz – na przykład na rok 1980 – wtedy rocznie z powodu odry umierało aż 2,6 mln ludzi rocznie. W chwili obecnej liczba ta wciąż jest wysoka – w 2015 roku wyniosła ona 134 200. Najgorzej sprawy mają się w krajach mało rozwiniętych, takich jak Kongo, Etiopia, Indie, Indonezja, Nigeria oraz Pakistan.

Pamiętajcie więc, aby szczepić swoje dzieci i nie powtarzać różnych bzdur, które dzisiaj pojawiają się nawet w publicznej telewizji. Nie bądźcie jak ta rodzina ani też jak ta rodzina z Polski, która zabrała swoje dziecko na ospa-party.

W ramach krótkiego przypomnienia – tak wygląda dziecko chore na odrę:

enhanced-24237-1422308822-6
`

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze