4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Szokujące fotografie pokazują ogromną wyspę śmieci, która dryfuje po Morzu Karaibskim

09 Lis 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Podobno do 2050 roku waga plastikowych śmieci w morzach i oceanach przewyższy łączną wagę wszystkich ryb w tych zbiornikach. Poniższe szokujące zdjęcia zostały zrobione przez panią fotograf Caroline Power pomiędzy wyspami Roatán a Cayos Cochinos u wybrzeży Hondurasu, gdzieś na przełomie września i października tego roku. Śmieci zwykle gromadzą się w okolicach fal i w miejscach, gdzie zbiegają się dwa nurty w oceanie.

To że te wszystkie śmieci zgromadziły się w tym jednym konkretnym miejscu to własnie zasługa prądów morskich. Nie ma to nic wspólnego – jak niektórzy uważają – ze wszystkimi huraganami, które nawiedziły tę okolicę w tym roku. W rzeczywistości śmieci te są poważnym problemem już od dłuższego czasu. Pani fotograf żyła na wyspie Roatán przez 11 lat i sama jest doskonale świadoma tego, że problem ten nie należy do nowych. Chociaż to właśnie w ciągu ostatnich 5 – 7 lat odpadów przybyło najwięcej.

Niestety nie ma jednego łatwego rozwiązania problemu. Tutaj potrzebne są poważne zmiany w życiu każdego jednego „szarego” człowieka. Musimy ograniczyć używanie plastikowych opakowań, musimy zacząć przetwarzać nasze śmieci na większa skalę, musimy segregować, do sklepów powinniśmy chodzić z własnymi pojemnikami na żywność. Oczywiście musi zmienić się też polityka zarządzania wieloma rzeczami. Zmiany muszą iść ze wszystkich stron jednocześnie.

Patrząc na taką katastrofę ekologiczną nie powinniśmy rozumować w taki sposób, że od nas nic nie zależy i to, że my zaczniemy zachowywać się inaczej nic nie zmieni. Wręcz przeciwnie – zmiany powinny wychodzić od nas samych.

Źródło: IFLS

 

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze