4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Ta chwila odmieniła losy podboju kosmosu przez człowieka, a SpaceX udostępnił to na wideo

15 Kwi 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jeszcze, jak rok temu wszyscy mówili o historycznym lądowaniu rakiety nośnej Falcon 9 na barce? Wiele osób może pewnie sobie pomyśleć, że to przecież nic takiego – rakieta Falcon 9 lądowała przecież już wcześniej na stałym lądzie. To jednak był kolejny duży krok w przedsięwzięciu, które Elon Musk – prezes SpaceX – wyobrażał sobie już 15 lat temu. Pod koniec zeszłego miesiąca firma zrobiła kolejny krok. Udało im się bowiem dokonać czegoś, czego nie dokonał jeszcze nikt i zapewne nikomu innemu nie uda się tego powtórzyć jeszcze przez długi czas. O czym mowa? Zobaczcie sami.

Mowa oczywiście o ponownym użyciu rakiety nośnej Falcon 9 i posadzeniu jej na barce. Dopiero teraz firma SpaceX nabrała już na tyle dużego doświadczenia, aby w ogóle móc to robić. Jeśli praktyka ta wejdzie do regularnego użytku, to Elon Musk zaoszczędzi naprawdę sporo pieniędzy. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale koszt wyprodukowania tylko jednej rakiety Falcon 9 wynosi aż 62 miliony dolarów amerykańskich.

Elon Musk – jak zwykle oczywiście – pisał o wszystkim na swoim Tweeterze. Mogliśmy więc natknąć się na takie wypowiedzi, jak: „15 lat zajęło nam dotarcie do tego punktu” albo „Brakuje mi słów”. Prezes SpaceX udostępnił również wideo z historycznego lądowania, które możecie zobaczyć poniżej. Jest to zlepek trzech różnych filmów z trzech różnych perspektyw. Koniecznie oglądajcie z dźwiękiem.

Zobaczcie rakietę Falcon 9 na poniższym zdjęciu. Pomoże ono umieścić ją w odpowiedniej skali. W całości mierzy ona bowiem niemal 70 metrów długości. To co ląduje powyżej, to jednak nie jest całość. Jest to jedynie pierwsza część rakiety (1st stage), płetwy oraz część środkowa. Druga część oraz część załadunkowa nie wracają już w całości.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze