4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Ta licząca sobie 4 000 lat tablica pokazuje, na jakich warunkach zawierano wtedy małżeństwo

15 Lis 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Wygląda całkiem normalnie, jednak okazuje się, że nie jest to pierwsza lepsza gliniana tablica, która leży sobie gdzieś zakurzona w muzeum. Grupa badaczy postanowiła przyjrzeć się jej dokładnie i dzięki temu doszli do wniosku, że jest to w rzeczywistości „małżeńska umowa” zawarta między dwojgiem ludzi. Zawiera w sobie wzmianki dotyczące rozwodu, „świętych prostytutek” oraz pierwsze znane nam odniesienia dotyczące zastępczego rodzicielstwa.

Ta asyryjska gliniana tabliczka została odnaleziona w Nesie. Jest to starożytne miasto w Anatolii, na miejscu którego obecnie znajduje się stanowisko archeologiczne na wzgórzu Kültepe, w okolicach miasta Kayseri w Turcji. Tabliczka zawiera małą ilustrację i całą masę tekstu w tzw. „skrypcie klinowym”. Skrypt klinowy to wczesne pismo rozwinięte przez starożytnych Sumerów z Mezopotamii.

Według najnowszych badań tekst ten opisuje małżeństwo mężczyzny i kobiety, znanych jako Laqipum i Hatala. W umowie został zawarty zapisek umożliwiający mężowi wynajęcie matki zastępczej, jeśli parze nie uda się począć potomka w okresie do dwóch lat, rozpoczynając od pierwszego dnia małżeństwa. Badacze uważają, że przez „matki zastępcze” rozumie się niewolnice płci żeńskiej lub „święte prostytutki” (prostytucja sakralna). Są dowody na to, że święte prostytutki obojga płci pojawiały się bardzo często w wielu starożytnych kultach religijnych. Święta prostytutka płci żeńskiej miała zwracaną wolność po urodzeniu pierwszego potomka płci męskiej i zapewnieniu rodowi ciągłości.

W tej konkretnej kulturze panowała monogamia. Uważa się, że cały system świętych prostytutek i matek zastępczych był sposobem na utrzymanie małżeństwa nawet wtedy, kiedy jedna ze stron miała problemy z płodnością. W tym miejscu warto dodać, że w starożytnej Asyrii bezpłodność nie była wystarczającym powodem, aby udzielić zgody na rozwód.

Z dalszej części tekstu umieszczonego na tablicy możemy dowiedzieć się, że w przypadku gdy Laqipum zdecyduje się rozwieść ze swoją małżonką, musi on zapłacić jej pięć min srebra. Jeśli natomiast Hatala zdecyduje się rozwieść ze swoim małżonkiem, musi ona zapłacić mu również pięć min srebra. Dalej umieszczono imiona świadków: Masa, Ashurishtikal, Talia, Shupianika.

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze