4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Ta nowa technologia sprawi, że pełne ładowanie telefonu będzie trwało kilka sekund

24 Lis 2016
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

Jeśli pojęcie „superkondensator” nie jest Wam obce, to prawdopodobnie znacie jego możliwości. Jest on w stanie uwalniać energię w dużych dawkach i ma niesamowicie duży potencjał, jeśli chodzi o zasilenie naszej „kieszonkowej technologii”. Niestety cały problem tkwi w tym, że superkondensatory mają stosunkowo niewielką pojemność – w porównaniu z używanymi obecnie bateriami litowo-jonowymi – jeśli zamkniemy je w kompaktowej formie.

Podstawową zaletą superkondensatorów jest ich szybkość ładowania. Jeśli mielibyśmy coś takiego w telefonie, to jego ładowanie trwałoby maksymalnie kilka sekund. Czyż nie byłoby to piękne? Oczywiście o ile dałoby się zastosować tę technologię np. w smartfonach.

Dzięki najnowszemu odkryciu być może wkrótce to się uda. Badaczom udało się bowiem znaleźć sposób na połączenie dwuwymiarowych nanomateriałów z superkondensatorami, przez co stworzono mniejszy, lżejszyn bardziej elastyczny i bardziej pojemny superkondensator. Tego typu źródło zasilania nie będzie miało też problemów typu „starzejąca się bateria”. Bateria litowo-jonowa może być ładowana około 1 500 razy bez żadnego spadku jej sprawności. Jednak superkondensator może być ładowany aż 30 000 razy, a jego sprawność w tym czasie nie spadnie.

To nie pierwszy raz kiedy naukowcy próbują użyć nanomateriałów, aby ulepszyć superkondensatory. Badacze pracują już nad tym od lat. Niestety w przeszłości naukowcy mieli pewne problemy przy łączeniu materiałów. Pojawiały się one w momencie włączania nanomateriałów do istniejącego już systemu. Zamiast tego zespół badaczy użył prostej syntezy, która przyniosła bardzo dobry efekt.

Na chwilę obecną nowe superkondensatory znajdą zastosowanie w urządzeniach kieszonkowych. Jeśli jednak uda się je jeszcze bardziej udoskonalić, to być może w przyszłości znajdą one zastosowanie również w samochodach elektrycznych, które w chwili obecnej borykają się z problemem niezwykle wolno ładujących się baterii, co może skutecznie odstraszyć od ich używania. Miejmy nadzieję, że wkrótce i to uda się zmienić.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze