4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Tak będziemy podróżować z Warszawy do Wrocławia w 37 minut. W sieci pojawiło się nagranie z testów pociągu Hyperloop

14 Sie 2017
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

Zapewne chociaż raz w swoim życiu słyszeliście o czymś, co nazywane jest „hyperloop” i doskonale wiecie „z czym to się je”. Dla niewtajemniczonych pozwolimy sobie jednak przybliżyć zasadę działania tego futurystycznego środka transportu. Hyperloop z założenia ma przypominać pociąg. Ma on jednak poruszać się w specjalnym tunelu próżniowym, który eliminowałby problemy związane z oporami powietrza oraz tarciem. Prototyp Hyperloop One do tego wszystkiego wykorzystuje technologię magnetycznej lewitacji, która znana jest już z pociągów. To właśnie dzięki temu pociągi np. w Japonii są w stanie poruszać się z tak dużą prędkością – 580 km/h robi bardzo duże wrażenie.

Powróćmy jednak do naszego Hyperloopa. Pierwotnie pojazdy te miały poruszać się na specjalnych poduszkach powietrza, dzięki czemu unosiłyby się nad powierzchnią rur – dokładnie tak samo, jak krążki z popularnej gry Cymbergaj. Porzucono jednak tę koncepcję na rzecz dużo łatwiejszego rozwiązania – magnetycznej lewitacji. Zasada działania jest dokładnie taka sama, jak ma to miejsce w pociągach. Nie jest więc to nic odkrywczego, jednak działa i spełnia swoją rolę.

Firma realizująca projekt Hyperloop One finansowana jest przez Elona Muska – twórcę PayPal oraz właściciela m.in. SpaceX czy Tesli. Ostatnimi czasy twórcy doszli już do fazy testów. W USA rozkładane są specjalne rury, w których pojazd ma się poruszać. Do tej pory udało się osiągnąć prędkość wynoszącą zaledwie 350 km/h. Docelowo Hyperloop One ma poruszać się z prędkością sięgającą nawet 1 100 km/h.

Ta prędkość pozwalałaby przejechać na przykład z Wrocławia do Warszawy w 37 minut i całkiem możliwe, że w przyszłości tak właśnie będzie. Plany jednak sięgają dalej. Nie licząc USA spora część Europy również ostrzy sobie zęby na taki „pociąg w rurze”. Główna trasa miałaby połączyć ze sobą Bratysławę, Budapeszt i Wiedeń. Jak jednak będzie w rzeczywistości? Przekonamy się zapewne w ciągu kilku najbliższych lat. Tymczasem zobaczcie, jak wygląda podróż takim prototypem.

Źródło: Hyperloop One – YouTube

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze