4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Tak powstaje supernowa! Zobaczcie piękny film, który powstał tylko i wyłącznie przy użyciu atramentu i wody

05 maja 2017
KOSMOS
autor: Anna Borkowska

Dzięki nowoczesnym technikom i narzędziom służącym do badania kosmosu, możemy nie tylko przewidzieć, kiedy pojawi się kolejna supernowa, ale też przyjrzeć się temu niesamowitemu zjawisku, które powstaje w wyniku śmierci gwiazdy, gdy wodór zwany paliwem jądrowym zostaje zużyty, a gwiazda nagle zapada się i przemienia w gwiazdę neutronową – dowiedzcie się, jak powstaje supernowa.

Francuski operator filmowy Thomas Vanz postanowił zwizualizować to niezwykłe zjawisko, tylko i wyłącznie przy użyciu wody i atramentu (oraz oczywiście „odrobiny” Photoshopa) w swoim najnowszym filmie, zatytułowanym Novae.

Vanz opowiedział o swojej inspiracji dla projektu:

„W 2015 roku odkryłem grono artystów, którzy używali szklanej płyty, atramentu i oleju w celu stworzenia ciekawych kompozycji ze światłami i fakturami, które przypominały mi, w paradoksalny sposób, zdjęcia wykonane przez kosmiczny teleskop Hubble’a. Wkrótce nauczyłem się tworzyć przy użyciu tego procesu, mikroskopijne rzeczy, które wyglądają, jak gigantyczne mgławice. W ten sposób zacząłem kręcić nagrania w moim domu, wykorzystując szybką instrukcję montażu i odkryłem, że jest to zasadniczo przydatne do tworzenia obrazów z niesamowitą ilością szczegółów, ale nie ożywionych w sposób, w jaki chciałem, biorąc pod uwagę pomysł tworzenia supernowej, który rósł w moim umyśle”.

Następnie, Vanz zaczął kręcić filmiki w akwarium i udało mu się ukazać, jak gazy i inne elementy zachowują się podczas prawdziwej supernowej. Kiedy już Vanz obmyślił swój proces, rozpoczął trwający dwa miesiące projekt, w trakcie którego używał różnych rodzajów i kolorów farb, z których każda dawała zupełnie inny rezultat.

Filmik zatytułowany Novae do zobaczenia poniżej. Vanz stworzył również dwa zakulisowe filmy, które opublikował na swojej stronie na Vimeo.

Kulisy powstawania wideo, cz. 1.

Kulisy powstawania wideo, cz. 2.

NOVAE – Making of & breakdowns part II from Thomas Vanz on Vimeo.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Nerdist

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze