4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Tak wygląda nurkowanie w najgłębszym basenie na świecie – robi wrażenie

20 Lip 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Wiecie jaki jest najgłębszy basen na świecie? Do roku 2014 tytuł ten należał do obiektu Nemo 33 zlokalizowanego w Uccle (Belgia). Jak sama nazwa wskazuje, jego głębokość wynosi 33 metry i został on stworzony z myślą o płetwonurkach szukających mocniejszych wrażeń. Jednak dnia 10 maja 2014 roku we włoskiej miejscowości Montegrotto Termeur uchomiono basen Y-40, który jest głębszy od basenu Nemo 33 o 7 metrów – ma więc 40 metrów głębokości. Tak więc Y-40 The Deep Joy – na chwilę obecną – jest najgłębszym basenem na świecie. Oczywiście został on zbudowany również z myślą o płetwonurkach.

Czy jednak zdajecie sobie sprawę, ile to w ogóle jest 40 metrów? To całkiem sporo. 10 piętro w starym komunistycznym bloku z wielkiej płyty znajduje się gdzieś na 35 metrze – macie więc skalę porównawczą. Jednak tak duża głębokość nie zniechęciła Francuza Guillaume Nery. Znany jest on z zamiłowania do specjalnej dyscyplinie nurkowania zwanej „free fall” (ang. swobodne spadanie). Nazwa dobrze oddaje to, jak to wszystko wygląda.

Nurkowi udało się zejść na 40 metrów wstrzymując oddech. Zapewne musiało mu się również udać wypłynąć znów na powierzchnię. Musiał więc nie oddychać przez kilka dobrych minut. Wyczyn ten może niepokoić, ponieważ uważa się, że już po 4-6 minutach bez tlenu następuje śmierć mózgu. Wszystko jednak zaczyna wyglądać nieco inaczej, jeśli zajrzymy do Księgi Rekordów Guinessa.

Najlepszy w tej dyscyplinie jest Szwajcar Peter Colan. Udało mu się wstrzymać oddech na 21 minut. Oczywiście poznanie kulisów bicia rekordu pozbawia go nieco całej niesamowitej otoczki. Colan przed podjęciem wyzwania przyjmował bowiem tlen w czystej postaci – po próbie zresztą też. Oprócz czystego tlenu wymaga to jednak wielu ćwiczeń. Przeciętny człowiek bez żadnego przygotowanie jest w stanie wytrzymać średnio około minuty.

Źródło: Guillaume Néry – YouTube

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze