4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

„Tak wygląda wymieranie gatunku” – wzruszający wpis ze zdjęciem robi furorę w sieci

10 Lis 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

„Chcecie dowiedzieć się, jak wygląda wymieranie gatunku?” – zapytał na swoim Twitterze Daniel Schneider – „To jest ostatni samiec nosorożca białego północnego. Ostatni. Nigdy więcej”. Dosłowne tłumaczenie wprawdzie brzmi może dla nas nieco dziwnie, jednak cały sens wpisu nie powinien nam umknąć. Na zdjęciu widzimy Sudana – ostatniego samca nosorożca białego północnego. Na świecie żyją jeszcze tylko 3 nosorożce białe północne – Sudan i dwie samice. Niestety cały gatunek skazany jest na wymarcie, ponieważ Sudan nie jest w stanie się rozmnażać, mimo starań naukowców i ludzi dobrej woli.

Daniel Schneider jest biologiem, nurkiem, podróżnikiem, obserwatorem, humanistą oraz aktywistą. Zdjęcie nosorożca wrzucił na swojego Twittera w poniedziałek. Od tamtej pory zdobył prawie 44 000 polubień i 44,500 ponownych udostępnień. Jak widać los gatunku nie jest mu obojętny i dokłada wszelkich starań, aby pomóc Sudanowi i dwóm pozostałym samicom.

Swego czasu informowaliśmy już was o tym, że badacze założyli Sudanowi konto na Tinderze. Oczywiście nie chodziło o znalezienie mu tam partnerki, lecz zebranie funduszy niezbędnych na pomoc zwierzęciu. Nosorożec ma już grubo ponad 40 lat i nie jest więc już tak „jurny”, jak za młodu.

Obecny stan, w jakim znajduje się gatunek to w 100% wina człowieka. Nosorożce białe północne nie miały prawie żadnych naturalnych wrogów. To ludzie na nie polowali, aby zdobywać ich cenne rogi. Według różnych wierzeń sproszkowany róg nosorożca ma magiczne i lecznicze właściwości – w Chinach ludzie wciąż uważają, że jest on nawet w stanie pomóc w problemach z potencją. Niestety to wszystko tylko bujdy i żadna z tych rewelacji nie znalazła naukowego potwierdzenia.

Jeszcze w roku 2001 na świecie żyły aż 32 osobniki. Teraz żyją już tylko 3. Wraz z ich śmiercią kolejny gatunek odejdzie w niepamięć i dołączy do bardzo długiej listy, którą stworzyliśmy sami.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze