4588 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Technologia skanowania laserowego ujawniła nieznane miasta ukryte w dżunglach Kambodży

14 Cze 2016
ŚRODOWISKO
autor: Anna Borkowska

To naprawdę niesamowite, co może przed nami odkryć wiązka supernowoczesnych laserów! W ekskluzywnym wywiadzie dla The Guardian, archeolodzy z Kambodży poinformowali, że odkryli nieudokumentowane nigdy wcześniej miasta, ukryte w pobliżu słynnej świątyni Angkor Wat, która jest częścią jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Azji Południowo-Wschodniej. Obiekt ten został wpisany w 1992 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynia została wybudowana ku czci hinduskiego bóstwa Wisznu i jest to największa i najbardziej znana świątynia w kompleksie Angkor, znajdującym się w prowincji Siem Reap w Kambodży.

Korzystając z powietrznej technologii skanowania laserowego o nazwie LIDAR (Light Detection and Ranging), którą objęto powierzchnię ponad 1901 km kwadratowych, eksperci ujawnili wiele ukrytych w dżungli, starożytnych miast, które mają od 900 do 1400 lat. Niektóre z nich są tak duże, że śmiało mogłyby rywalizować wielkością ze stolicą Kambodży – Phnom Penh.

„To są całe miasta ukryte pod dnem lasu, o których istnieniu nikt nie miał wcześniej pojęcia” – powiedział doktor Damian Evans, australijski archeolog z organizacji Cambodian Archaeological Lidar (CALI), która mapowała kraj.

Naukowiec dodał, że miasta te miały w pełni rozwinięty system wodociągowy, który został zbudowany setki lat wcześniej, niż ta technologia stała się znana w regionie.

„To niezwykłe. Nie wiem, co to byli za ludzie i co spowodowało ich upadek, ale mają wyraźne powiązania z pozostałym kompleksem świątynnym imperium Khmerów” – dodaje Evans.

Badanie to, które jest jednym z największych tego rodzaju badań, było kontynuacją poprzedniego badania z 2012 roku, w trakcie którego odkryto duży, połączony system między miastami. Wyniki analiz opublikowano w czasopiśmie Journal of Archaeological Science.

Zrzut ekranu 2016-06-13 (godz. 17.51.41)

Zrzut ekranu 2016-06-13 (godz. 17.50.39)

angkor-thom-1349581_960_720

banteay-srei-931398_960_720

Źródło: The Guardian

Zdjęcia: The Guardian, Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze