4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Ten niesamowity film pokazuje, jak wygląda wycinanie fragmentu nici DNA w czasie rzeczywistym

16 Lis 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Nauka idzie cały czas do przodu. Pamiętacie jeszcze jeden z naszych poprzednich wpisów, w którym informowaliśmy was o tym, że badacze zapisali gif z galopującym koniem w żywej bakterii, a następnie go odczytali? To na pewno było czymś wielkim! Dzisiaj mamy dla was kolejne niesamowite wieści. Po raz pierwszy w historii naukowcy zdołali uchwycić na nagraniu w czasie rzeczywistym, aktywność CRISPR na nici DNA. Na tym krótkim wideo możemy zaobserwować precyzyjne przecięcie nici DNA w określonym miejscu, za pomocą enzymów tnących czyli nukleaz. To potwierdza coś, co wielu naukowców podejrzewało już od bardzo dawna.

Na pierwszy rzut oka wygląda to tak, jak jakiś ziarnisty GIF, na którym mało co w ogóle widać. Żółta ruszająca się plama, brązowe podłużne coś i ciemne tło – to wszystko. Jednak w rzeczywistości jest to jedno z najważniejszych odkryć w genetyce wszech czasów. Film pokazuje enzym CRISPR-Cas9 (to żółte coś) fizycznie rozcinający nić DNA, na której w tamtej chwili przebywa (to brązowe i podłużne).

Kiedy naukowiec, który sfilmował to wszystko (Osamu Nureki), pokazał swoje dzieło na jednej z konferencji, większość znajdujących się na sali badaczy aż westchnęła z wrażenia. Wszyscy oni dokładnie wiedzieli, jak cały ten proces przebiega i o co w tym wszystkim chodzi, nikt z nich nie widział jednak enzymu w akcji w czasie rzeczywistym.

Technika edycji genów CRISPR-Cas9 używana jest dzisiaj do bardzo wielu rzeczy. W końcu potrafi ona precyzyjnie wyciąć daną część kodu genetycznego i zastąpić go innym. Swego czasu informowaliśmy was nawet o zastosowaniu tej technologii do zmodyfikowano genom ludzkiego embrionu.

To niesamowite wideo zostało zarejestrowane za pomocą techniki zwanej „mikroskopem sił atomowych” (AFM) w ulepszonej i przyspieszonej wersji. O co w tym jednak chodzi? AFM jest rodzajem mikroskopu ze skanującą sondą. Dzięki niemu jesteśmy w stanie uzyskać obraz powierzchni ze zdolnością rozdzielczą rzędu wymiarów pojedynczego atomu. Wszystko to dzięki wykorzystaniu sił oddziaływań międzyatomowych, na zasadzie przemiatania ostrza nad lub pod powierzchnią próbki. Niestety standardowa technologia AFM ma swoje ograniczenia – szybkość, z jaką obraz jest odświeżany nie jest specjalnie wysoka. Oznacza to, że AFM może zostać zastosowany tylko do statycznych cząsteczek.

Inaczej sprawa ma się w przypadku jego ulepszonej wersji. Niestety nie ma ona jeszcze swojej pełnej spolszczonej nazwy. Cała różnica opiera się jednak na tym, że usprawniona wersja jest w stanie znacznie szybciej pozyskiwać obraz. To właśnie dzięki temu naukowcy mogli nagrać enzym CRISPR-Cas9 w akcji.

Wprawdzie nie dowiedzieli się dzięki temu niczego nowego, to jednak mogli oni utwierdzić się w przekonaniu, że od początku ich przypuszczenia były właściwe.

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze