4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Ten obrazek powoduje u Ciebie lęk i niepokój? Naukowcy w końcu odkryli, dlaczego tak się dzieje

17 Lip 2017
MÓZG
autor: Bartek Faryna

Kojarzycie czym jest trypofobia? Jest to lęk przed skupiskami nieregularnych okręgów lub dziur, takich jak na przykład te w plastrze miodu, otwory w gąbkach, czy bąbelki unoszące się na powierzchni kawy. Wprawdzie na pierwszy rzut oka wydają się one dosyć niegroźne, jednak u wielu osób taki widok może wywoływać niepokój, strach czy uczucie dyskomfortu psychicznego. Trypofobia jest stosunkowo młodym tematem, a część naukowców nie kwalifikuje jej nawet, jako fobii. Jednak badacze z University of Kent postanowili przyjrzeć się temu tematowi nieco lepiej i sprawdzić, skąd w ogóle bierze się w ludziach taki lęk.

Zebrali oni więc grupę 600 osób – u połowy z nich stwierdzono obecność trypofobii, a połowa nie cierpiała na tę dolegliwość. Następnie pokazano im 16 obrazków, na których oczywiście znajdowały się różnego rodzaju okręgi o nieregularnych kształtach oraz otwory. Połowa z tych obrazków miała jakiś związek z chorobami ciała człowieka, podczas gdy druga połowa nie miała z ciałem nic wspólnego. Następnie poproszono, aby każdy ochotnik opisał uczucia, jakie towarzyszą mu, gdy ogląda obrazek.

W przypadku uczestników cierpiących na trypofobię wszystkie obrazki wywoływały niepokój. Jednak bardziej dało się go wyczuć w przypadku zdjęć przestawiających choroby na ciele człowieka. W przypadku osób, które nie cierpiały na trypofobię, dziury niezwiązane z chorobami nie wywołały żadnego lęku, podczas gdy te związane z chorobami ciała człowieka. wywoływały już pewien niepokój.

Dzięki tym wynikom eksperci doszli do wniosku, że trypofobia może być ewolucyjnym mechanizmem obronnym człowieka. Tak jak mechanizmem obronnym jest wrażliwość na zapach gnijącego jedzenia, tak trypofobia może stanowić mechanizm obronny przeciwko chorobom zakaźnym oraz pasożytom. Zarażeniu takimi chorobami często bowiem towarzyszy pojawienie się na skórze podobnych wzorów. Nie trzeba daleko szukać i jako przykład można podać: tyfus, ospę, odrę, szkarlatynę itd.

Jeśli więc następnym razem poczujecie obrzydzenie na widok podobnych wzorów, wiedzcie że to dla waszego dobra.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze