4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Ten skalny pyton połknął coś tak wielkiego, że naukowcy nie chcieli w to uwierzyć – zobaczcie to na wideo

19 Mar 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Pyton skalny to największy wąż zamieszkujący Afrykę. Jest on jednocześnie szóstym co do wielkości gatunkiem węża na świecie. Zwykle dorosłe osobniki osiągają długość około 350 cm. Zapiski mówią jednak, że największy pyton skalny jakiego dotąd spotkano, mierzył aż 490 cm. Krążą oczywiście legendy na temat 6-metrowych węży, które ponoć widywali tubylcy, nie są one jednak w żaden sposób potwierdzone. Przejdźmy jednak do naszej dzisiejszej historii.

Zaczęła się ona na przełomie lutego i marca tego roku, kiedy to Jos Bakker – holenderski projektant stron, będący na wakacjach – odkrył coś bardzo dziwnego i oczywiście uwiecznił to na wideo. Jego oczom ukazała się taka oto scena: pyton połykający hienę. Cały incydent miał miejsce niedaleko drogi w rezerwacie Masai Mara w Kenii. Bakker wraz ze swoim przewodnikiem postanowił podzielić się odkryciem z ekspertami stacjonującymi nieopodal w obozie Fisi. Tak się składa, że przebywali tam wtedy specjaliści z Michigan State University, badający hieny.

Zoolodzy nie chcieli jednak uwierzyć, że pyton byłby w stanie połknąć 70-kilogramową hienę. Warto zaznaczyć, że ten konkretny wąż mierzył prawie 4 metry długości. Następnego dnia naukwocy wyruszyli na poszukiwanie pytona, który powinien gdzieś trawić zjedzone zwierze. Ich zdziwienie było naprawdę ogromne, kiedy w końcu natrafili na węża, który najwyraźniej dzień wcześniej połknął coś wielkiego.

Eksperci są zdania, że jest to bardzo rzadki przypadek. Coś takiego po prostu się nie zdarza. Pytony skalne zamieszkujące tamte tereny polują głównie na mniejsze ssaki oraz młode antylopy. Podobno zdarzały się nawet przypadki, kiedy wąż zdecydował się zaatakować człowieka. Z hienami jednak nie jest tak łatwo. Padlinożerne zwierzęta wiedzą bowiem, jak bronić się przed wężami. Ta jednak nie miała najwidoczniej tyle szczęścia. Zobaczcie zresztą poniższe nagranie:

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: National Geographic

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze