4737 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

„Terapia wstrząsowa” może pomóc usunąć złe wspomnienia

17 Lut 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Choć nadal jesteśmy lata świetlne od osiągnięcia kontroli nad wspomnieniami, jaką możemy podziwiać w filmach, takich jak: „Pamięć Absolutna” czy „Zakochany Bez Pamięci”, to niedawny eksperyment posunął nas o krok bliżej do tego celu – czy da się usunąć wspomnienia przy pomocy światła? Wykorzystując terapię elektrowstrząsową na pacjentach cierpiących na depresję, naukowcy byli w stanie zakłócić ich zdolność do przypominania sobie paraliżujących emocje wydarzeń.

Za każdym razem, kiedy przywołujemy wspomnienie, musimy „wyjąć” je z naszego „mentalnego magazynu”. Według teorii, wspomnienia te muszą być wpisane ponownie w obwody naszego mózgu, za każdym razem, kiedy je przywołujemy. Jest to niedoskonały proces, zwany rekonsolidacją pamięci i jest to kluczowa idea stojąca za niedawnym eksperymentem przeprowadzonym przez Marijna Kroesa oraz jego współpracowników z Radboud University w Nijmegen w Holandii.

Używając terapii elektrowstrząsowej, naukowcy mieli nadzieję zakłócić proces rekonsolidacji pamięci. Chcieli oni przerwać proces przywoływania traumatycznych lub niechcianych wspomnień u pacjentów cierpiących na depresję. W przyszłości ulepszona technika mogłaby zostać użyta do leczenia pacjentów cierpiących na inne schorzenia, takie jak np. uzależnienie od narkotyków.

W eksperymencie udział wzięło 39 pacjentów, których ciężką depresję leczono wykorzystując terapię elektrowstrząsową. Terapia elektrowstrząsowa polega na przepuszczaniu przez części mózgu ładunku elektrycznego, który powoduje krótki skurcz. Pacjenci otrzymywali leki rozluźniające mięśnie oraz środek znieczulający. Każdego pacjenta poproszono o obejrzenie dwóch drastycznych filmów – jeden opowiadał o dziecku, które zostało potrącone przez samochód i konieczna była amputacja stóp oraz drugi film, w którym wystąpiły dwie siostry, z których jedna została porwana i wykorzystana seksualnie.

Tydzień później poproszono pacjentów o przypomnienie sobie szczegółów o jednej z sióstr (nie o obydwu siostrach) i podzielono ich na grupy A, B oraz grupę kontrolną C. Pacjenci z grupy A i B poddani zostali terapii elektrowstrząsowej po opowiedzeniu, co działo się w filmie. Następnego dnia grupa A miała wypełnić test wielokrotnego wyboru o obydwu filmach. Badani zaskakująco lepiej pamiętali film, co do którego ich wspomnienia nie były reaktywowane (rekonsolidowane). Ich wspomnienia, jeśli chodzi o film, który już sobie przypominali, były nie wyższe niż czysty przypadek. Grupa B została przebadana 90 minut po terapii i ich wspomnienia były nienaruszone, co sugeruje, że potrzeba czasu, aby wpłynąć na wspomnienia. Grupa C nie była poddana terapii elektrowstrząsowej i wspomnienia tych pacjentów były nienaruszone, co sugeruje, że do zaburzenia wspomnień potrzebna jest terapia elektrowstrząsowa połączona z rekonsolidacją wspomnień.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: TIME

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze