4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

To będzie pierwszy taki lot w kosmos od 45 lat! Już za rok SpaceX wyśle dwóch cywili w podróż

28 Lut 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Elon Musk – prezes SpaceX – znany jest ze swoich śmiałych planów. Zaledwie rok temu informował nas o zamiarze dostarczenia ludzi na Marsa w ciągu najbliższych 9 lat, a pół roku później miał już gotowy plan wysłania swojego pierwszego bezzałogowego statku na Czerwoną Planetę. Pierwsza rakieta SpaceX ma wyruszyć w tamtym kierunku już w 2018 roku. Widzimy więc, że firma ma pełne ręce roboty – i to dosłownie. Nie powstrzymuje to jednak Muska przed zabieraniem się za nowe przedsięwzięcia.

W poniedziałek rano Musk wrzucił na swojego Twittera niezwykle tajemniczą notkę. Według niej kolejnego dnia miała się pojawić jakaś duża zapowiedź. No i pojawiła się. Według niej SpaceX jeszcze w 2018 roku planuje wysłać dwóch cywilów w kosmos. Ma to być podróż śladami misji Apollo 8 – czyli dookoła naszego naturalnego satelity. W krótkim oświadczeniu prasowym prezes SpaceX ujawnił, że dwie osoby zwróciły się do firmy z chęcią odbycia takiego lotu. Wpłaciły również bardzo wysoką darowiznę, która z nawiązką ma pokryć koszta takiej wyprawy.

Najciekawsze jest jednak to, że będzie to pierwszy tego typu lot od 45 lat. Ludzie od tego czasu nie opuszczali bowiem orbity okołoziemskiej. Start wstępnie zaplanowany jest na koniec przyszłego roku, a sami śmiałkowie zostaną umieszczeni na pokładzie statku Dragon Crew.

Pierwszy prywatny tak daleki lot w kosmos wystartuje z Kennedy Space Center, skąd startowały także rakiety Saturn z misji Apollo. Na chwilę obecną niestety nie wiadomo, kto będzie wchodził w skład załogi lotu. Wiadomo jednak, że muszą to być bardzo zamożne osoby – nie każdy przecież może pozwolić sobie na złożenie podobnej darowizny.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze