4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

To nasze pierwsze zdjęcie obcego układu TRAPPIST-1, który może kryć w sobie życie

14 Mar 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jeszcze wielki szum wokół odkrycia 7 planet, na których może istnieć życie? Mowa tutaj o układzie ochrzczonym przez naukowców TRAPPIST-1. Znajduje się on jakieś 39 lat świetlnych od naszego układu i skupia się wokół ultrazimnego czerwonego karła. Co jednak najciekawsze w tym wszystkim, aż 3 planety spośród 7 znajdują się w tak zwanej ekosferze – czyli odpowiedniej odległości od gwiazdy centralnej, która pozwala dostarczyć ilość ciepła wystarczającą do podtrzymania życia na danej planecie. Co jednak jeszcze bardziej ciekawe, wszystkie 7 planet prawdopodobnie posiada atmosferę.

Niedawno NASA udostępniła pierwsze zdjęcie oraz animację złożoną z kilku ujęć nowego układu. Całość pochodzi z Kosmicznego Teleskopu Keplera. Niektórzy z Was mogą być rozczarowani tym, co zobaczą poniżej, jednak jest to wszystko czym na chwilę obecną dysponujemy. Centralny jasny piksel to właśnie gwiazda centralna całego układu.

Wierzcie lub nie ale NASA własnie na podstawie tego typu zdjęć sprawdza, czy wokół danej gwiazdy krążą jakieś planety. Powszechnie nazywane jest to metodą tranzytową. Tranzyt oznacza przejście ciała niebieskiego przez tarczę innego ciała niebieskiego. Gdy planeta przesłania częściowo gwiazdę, można ją wykryć analizując nieznaczne osłabienie jasności tej gwiazdy. To własnie dzięki obserwacji takich zlepków pikseli odkrywamy zupełnie nowe światy.

Jeśli jednak chcecie dowiedzieć się nieco więcej na temat samego układu TRAPPIST-1, to odsyłamy Was do naszego poprzedniego wpisu.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze