4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

„To prawdziwa apokalipsa!” Meduzy pokryły całą plażę w Świnoujściu – Bałtyk wyrzucił ich całe tysiące

15 Wrz 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Z punktu widzenia przeciętnego turysty ostatnie dni spędzone w Świnoujściu mogły być jednymi z najdziwniejszych w jego życiu. Na plaży zaczęło przybywać galaretowatych stworów. Na początku nie było ich tak wiele, czaiły się raczej jeszcze w wodzie. Jednak w ciągu ostatnich kilku dni meduzy przypuściły prawdziwą inwazję na świnoujskie plaże. Są ich setki, a może nawet tysiące i więcej. Pokrywają szczelnie każdy najmniejszy kawałek piasku. Tak właśnie kończy się cykl ich życia.

Chełbia modra – bo to właśnie o tych meduzach mowa – zaściela gęsto świnoujskie plaże każdego roku. Dla mieszkańców miasta nie jest to żadnym zaskoczeniem. Według nich zjawisko to zwiastuje nadejście końca lata. Pierwsze parzydełkowce pojawiają się w wodzie już na początku sierpnia, jednak trzymają się z daleka od brzegu. Prądy morskie oraz wiejące wiatry sprawiają, że meduzy powoli zbliżają się do plaży, aż w końcu morze wyrzuca je na brzeg, gdzie wysychają i kończą swój żywot. W końcu składają się w 90% z wody.

Chełbie to najliczniej występujące w Bałtyku krążkopławy. Wprawdzie nasze rodzime parzydełkowce posiadają jad, jednak jest on zbyt słaby, aby mógł nam wyrządzić jakąkolwiek krzywdę, czy choćby nas poparzyć. Inaczej sprawa się ma w przypadku osób uczulonych – u nich nawet najmniejsza dawka jadu może wywołać poważne problemy.

Jeśli chcecie zobaczyć to zjawisko na własne oczy, to zapewne macie jeszcze kilka dni na odwiedzenie Świnoujścia. Następna okazja nadarzy się dopiero za rok.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: iŚwinoujście

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze