4675 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

To wideo pokazujące z czego naprawdę zrobione są żelki, bije rekordy popularności

01 Lut 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Swego czasu w sieci bardzo popularne było wideo, na którym mogliśmy podziwiać proces produkcji słodkich żelek – w odwrotnej kolejności. Nie wiemy skąd dokładnie pochodził oryginał filmu, jednak ta wersja – odwrócenie kolejności i podłożenie muzyki – było dziełem niejakiej Alina Kneepkens, która umieściła wideo na swoim kanale w serwisie Vimeo. Skąd tak duża popularność i ogromna liczba wyświetleń?

Tak naprawdę sami dokładnie nie wiemy skąd. Nie wiemy również skąd te tytuły na wszystkich portalach, które zawsze zawierały w sobie coś w stylu „po obejrzeniu tego już nigdy nie weźmiesz żelki do ust”. Być może w przypadku niektórych osób faktycznie tak było, jednak większość z nas zdaje sobie chyba sprawę z tego, z czego robione są żelki. Przecież w większości przypadków jest to po prostu żelatyna.

Żelatyna stanowi mieszaninę białek i peptydów pozyskiwanych w drodze częściowej hydrolizy kolagenu, zawartego w skórze kościach i chrząstkach zwierzęcych. Najczęściej tymi zwierzętami są po prostu świnie – dlaczego tego typu odpady mają się marnować. Żelatyna używana jest jednak nie tylko w przypadku żelków, lecz także m.in. do produkcji większości galaretek. Istnieją oczywiście również opcje wegańskie.

W ich przypadki zamiast żelatyny producent używa skrobi lub gatunku glonów agar-agar. Dzięki temu da się uzyskać bardzo podobny efekt. Dlaczego więc wszystkie żelki i galaretki nie są produkowane w ten sposób? Chodzi oczywiście o koszta z tym związane. Żelatyna jest dużo tańsza i jest produkowana z odpadów. W procesie produkcji do żelków dodawany jest również cukier oraz kilka innych substancji. W przypadku poszczególnych producentów składniki te mogą się oczywiście od siebie różnić.

Poniżej zamieszczamy natomiast wideo, o którym mowa.

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze