4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Torba, z którą Neil Armstrong udał się na Księżyc, została wystawiona na aukcję

26 maja 2017
KOSMOS
autor: Anna Borkowska

Torba, w której Neil Armstrong prawie pół wieku temu, przywiózł na Ziemię próbki skał z powierzchni Księżyca, trafi już wkrótce na sprzedaż – dlaczego druga strona Księżyca nie ma twarzy? Organizatorzy aukcji szacują, że jej ostateczna wartość sięgnie od 2-4 milionów dolarów – poinformowano na oficjalnej stronie nowojorskiego oddziału domu aukcyjnego Sotheby’s.

„Mimo iż torba zawiera ślady pyłu księżycowego, artefakt nie tylko daje kolekcjonerowi możliwość posiadania pierwszego księżycowego materiału, jaki kiedykolwiek zebrano, ale również szansę na posiadanie wyjątkowego reliktu największego osiągnięcia ludzkości – wylądowania człowieka na Księżycu”

– czytamy na oficjalnej stronie aukcji.

Torbę z napisem „LUNAR SAMPLE RETURN”, kupiła w 2015 roku za 995 dolarów na aukcji w Teksasie, adwokat z Chicago, Nancy Carlson. Po zakupie, kobieta znalazła w środku kurz i kamienie. Carlson zaniosła torbę do NASA, gdzie została poinformowana, że zawartość worka została pobrana z powierzchni Księżyca oraz o tym, że torba jest własnością państwa i została sprzedana przez pomyłkę. Jednak, Carlson nie dała za wygraną i zwróciła się o pomoc do sądu, który przyznał jej prawo własności do torby. Kobieta właśnie postanowiła wystawić ją na sprzedaż.

Podczas misji „Apollo 11”, Neil Armstrong zebrał prawie 500 gramów materiału o grubości większej niż 1 cm, a także 12 fragmentów skały większych niż 1 cm, z pięciu różnych miejsc na powierzchni Księżyca, w regionie zwanym Sea of Tranquillity. Z uwagi na nieznaną nam naturę materiału księżycowego, torba do dekontaminacji została wykorzystana w celu zminimalizowania wszelkich potencjalnych szkód, jakie próbki mogłyby spowodować w module dowodzenia i na Ziemi.

Niemal cały sprzęt z tej historycznej misji znajduje się obecnie w zbiorach U.S. National Collections, należących do Instytutu Smithsona – największego na świecie kompleksu muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych. Jednak, ostatnie orzeczenie sądu sprawiło, że jest to jedyny taki artefakt, który znajduje się w prywatnych rękach.

Aukcja o nazwie „Space Exploration” rozpocznie się 20 lipca, w dniu 48-lecia misji „Apollo 11”. Oferty będą przyjmowane osobiście, przez telefon i za pośrednictwem internetu. Część dochodu, Carlson planuje przeznaczyć na cele charytatywne.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Sothebys, Collectspace

Zdjęcia: Sothebys, Collectspace, Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze