4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FIZYKA

Trzy powody, dla których warto było słuchać na lekcjach fizyki

26 Gru 2016
FIZYKA
autor: Anna Borkowska

Znany kanał na YouTube – Veritasium, który serwuje subskrybentom ciekawostki ze świata nauki i przyrody, tym razem postanowił zaskoczyć fanów pokazem niewyjaśnionych trików z obszaru fizyki.

Oto one:

Stan idealnej równowagi

Poproś znajomego, żeby przytrzymał przed Tobą prosty patyk lub jakiś podobny do tego obiekt. Oczywiście, horyzontalnie. Złóż ze sobą palce wskazujące (tworząc coś w rodzaju „pistoletu”). Teraz możesz spróbować umieścić je tuż pod patykiem, tak, aby jego masa była równomiernie rozłożona po obu stronach. Wtedy okaże się, że samodzielnie chyba nie da się znaleźć idealnego punktu równowagi przedmiotu. Inaczej jednak będzie, jeżeli palcem wskazującym jednej ręki podeprzesz jeden koniec patyka czy laski, a drugim kolejny. Zbliżając palce do środka przedmiotu za każdym razem spotkają się one w miejscu, które będzie idealnie wyważone a patyk nie spadnie. Stanie się tak zarówno, jeżeli będziesz „poruszał się” asymetrycznie lub z różnymi prędkościami.

Zmienić bieg rzeki!

Wiemy, że można z łatwością „naelektryzować” plastikowy przedmiot, na przykład kubeczek. Można to zrobić pocierając nim ze znaczną siłą o włosy. Któż z nas nie próbował w podobny sposób przytwierdzić balonów na imprezie urodzinowej do ściany? Jednak, posiadając taki naelektryzowany kubeczek, można za jego pomocą spowodować „wygięcie się” małego strumienia bieżącej wody. W podręcznikach jest to opisane jako „typowy przykład polarnej natury wody”: cząsteczki wody posiadają część naładowaną pozytywnie oraz tą drugą – naładowaną negatywnie. Po obrocie, pozytywny biegun cząsteczki wody spotyka się z negatywnie naładowaną stroną kubeczka, przez co strumień jest przyciągany i „wygina się” w pożądany kształt. Według Veritasium, to wyjaśnienie nie jest wystarczające i nie klaruje sytuacji. W cząsteczce wody jest podobny ładunek, który będzie przyciągał do kubeczka, jak i taki sam, który będzie odpychał. Potrzebna byłaby naprawdę wielka siła, aby przyciągnąć strumień dzięki ładunkowi – i na pewno nie byłby w stanie tego zrobić kubeczek!

Latające lampiony

Weź torebeczkę herbaty i rozetnij ją dokładnie wzdłuż zamknięcia, odcinając jednocześnie sznureczek. Wysyp zawartość ze środka i uformuj z delikatnego opakowania podłużną „rurkę” o przekroju w kształcie kwadratu. Postaw ją na talerzu lub jakiejś powierzchni, która nie ulegnie zbytniemu zniszczeniu. Podpal dokładnie stojące opakowanie od góry, tak, aby paliło się jednocześnie ze wszystkich stron (u góry, nie u podstawy). Po chwili palące się opakowanie zacznie się unosić i spłonie do końca w powietrzu. Jak to się dzieje? Słynni YouTuberzy czekają na wyjaśnienia, na jakiej zasadzie działają te zagadki w sekcji komentarzy. Jeżeli macie jakiś pomysł, wyszukajcie Veritasium i pochwalcie się nim!

Źródło: Veritasium

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze