4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Twój pies też tak patrzy, kiedy zrobi coś złego? Ten wzrok to wcale nie poczucie winy, to znacznie coś gorszego

10 maja 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Dzięki jednemu z naszych poprzednich wpisów, dowiedzieliśmy się już, że pod żadnym pozorem nie powinniśmy przytulać swoich psów. Obdarzanie w ten sposób miłością naszych czworonożnych przyjaciół nie jest tym, co szczególnie lubią. Pies w takiej sytuacji czuje się po prostu źle. Jeśli chcecie uzyskać nieco więcej informacji na ten temat, to zapraszamy do kliknięcia w link, który umieściliśmy dla Was powyżej. Dzisiaj bowiem zajmiemy się czymś inny. Kojarzycie sytuacje, w których Wasz pupil zrobi coś złego, Wy na niego krzyczycie, a on patrzy się na Was w taki sposób, jak na zdjęciu? Pewnie wydaje Wam się wtedy, że zwierzaka dręczy poczucie winy. Nic bardziej mylnego. O co więc chodzi i co mówi nam takie spojrzenie?

Takie spojrzenie wyraża najzwyczajniejszy w świecie strach. Krzyczymy na naszych czworonożnych przyjaciół, strach jest więc tutaj normalną reakcją z ich strony. Skąd jednak te błędy w zrozumieniu emocji wyrażanych przez naszych pupilów? Ludzie za bardzo starają się traktować psy – jak również inne zwierzęta domowe – jak ludzi. Pies to nie człowiek i kot to też nie jest człowiek. Nie wyrażają więc one swoich emocji dokładnie w ten sam sposób co ludzie.

Podobnie jest z przytulaniem psa. Wydaje nam się, że sprawia im to przyjemność, ponieważ często stają się pasywne. Podczas gdy właśnie wtedy odczuwają ogromny dyskomfort, ponieważ uniemożliwiamy im ucieczkę blokując w miłosnym uścisku. Psy wysyłają delikatne sygnały, których nie jesteśmy w stanie zrozumieć, ponieważ po prostu nie rozumiemy ich mowy ciała. Nie jest ona na tyle prosta, żeby można było ją przełożyć na ludzką mowę ciała w skali 1:1.

Powróćmy jednak do dzisiejszego tematu. Kiedy pies zrobi coś złego, to rzadko jest on wstanie połączyć to co zrobił, z karą jaka go później za to spotyka. Kiedy więc na niego krzyczymy nie dręczy go poczucie winy, dręczy go po prostu strach.

Do takich wniosków doszła dr Alexandra Horowitz w swoich badaniach przeprowadzonych w 2009 roku.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Business Insider, IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze