4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Twoja twarz robi się czerwona po wypiciu alkoholu? Możesz mieć poważny problem

10 Kwi 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Jeśli należycie do pełnoletniej części naszych czytelników, to zapewne już macie za sobą swoje pierwsze „spożywanie alkoholu”. Jeśli w trakcie „popijawy” Wasza twarz nie robi się nagle czerwona, to możecie się cieszyć – nie wszyscy bowiem mają tak dobrze. U pewnej części ludzi występuje coś, co nazywane jest przez specjalistów „alcohol flush reaction”. Mogą mu towarzyszyć także nudności, bóle głowy oraz podwyższone tętno. Brzmi poważnie? Owszem – bo jest to coś naprawdę poważnego.

Eksperci twierdzą, że jest to spowodowane zbyt dużym nagromadzeniem się aldehydu octowego w organizmie. Jest on wysoce toksyczny oraz ma właściwości rakotwórcze. Skąd on się jednak bierze? Jest to wynik rozkładu alkoholu w wątrobie. Zwykle jednak ulega on dalszemu rozkładowi na – dużo bezpieczniejszy – octan. Jednak nie u wszystkich działa to poprawnie. Wątroby części z nas rozkładają alkohol do aldehydu octowego znacznie szybciej, po czym zalega on przez jakiś czas w organizmie, czekając na dalszy rozkład do octanu.

Co jednak w praktyce może nam się przytrafić z tego powodu? Przede wszystkim „alkoholowa faza” jest dla nas znacznie lżejsza. Dochodzi również do lekkiego zatrucia aldehydem octowym. Może się również u nas rozwinąć rak gardła oraz jamy ustnej. Jest to niestety przypadłość genetyczna, nie wiemy więc jak sobie z tym radzić – przynajmniej na razie. Eksperci są zdania, że mutacja po raz pierwszy pojawiła się gdzieś w Chinach. Znacznie częściej występuje ona również na terenie Azji wschodniej. Cierpi na nią niemal 30% tamtejszego społeczeństwa.

Jeśli więc wydaje Wam się, ze możecie to mieć – koniecznie skontaktujcie się z lekarzem i nie pijcie więcej alkoholu! Przynajmniej do momentu, aż uda się wykluczyć lub potwierdzić Waszą wsępną diagnozę.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Business Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze